Csírázó magvak

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: east » 2007. jan. 3., szer. 0:55

Parsifal írta: Csicseriborsóleveske, főzelékecske, köretecske, valami fincsi lesz.

Ez jó...
Hasonlóak a tapasztalatok. Növelni kell a termésátlagot mihamarabb :)
-Ostobák ezek a Zen történetek! - kiáltott fel egy ember. -Egy szót sem értek belőlük.
-Tökéletesen igazad van - felelte a mester.- Ahol nincs víz, ott nem kell félni a hullámoktól.
Avatar
east
Néha írogat
 
Hsz: 25
Csatlakozott: 2006. dec. 2., szomb. 1:00
Tartózkodási hely: Budapest


HozzászólásSzerző: east » 2007. jan. 3., szer. 0:56

Na, kézzel akkor inkább nem idézek
Avatar
east
Néha írogat
 
Hsz: 25
Csatlakozott: 2006. dec. 2., szomb. 1:00
Tartózkodási hely: Budapest

HozzászólásSzerző: echnaton » 2007. okt. 12., pén. 19:53

Szervusztok!
Segítenétek egy kezdőnek?
Ha megírnátok, hogy mit hogyan, miben, mivel, miért érdemes csíráztatni, nagyon sokat segítenétek!
Előre is köszönöm!
Attila
:roll:
Avatar
echnaton
Újonc
 
Hsz: 8
Csatlakozott: 2007. okt. 11., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: spenot » 2007. okt. 27., szomb. 1:36

Parsifal...

Tok jo hogy csinaltal csicseriborso csirat.
De ha mar ilyen szepen kibujtak, ne rontsd el a dolgot a hokezelesse.
Csak ugy adnak neked eleterot ha "elve" eszed meg oket.
Persze ez nemcsak a csics.borso csiraval van igy.

Ha nem tul szimpi az izuk, erdekes nyers onteteket keszithetsz hozza, vagy kombinalhatod egy csomo egyeb elo zodseggel egy szuper energia salataban.
Avatar
spenot
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2007. okt. 27., szomb. 0:00
Tartózkodási hely: fold bojgo

HozzászólásSzerző: balint_levente » 2007. nov. 28., szer. 19:42

Vettem biobúzát, gondoltam végre lesz saját csírám. Persze az első próbálkozásaim sikertelenek voltak. Minden alkalommal bepenészednek a búzaszemek, fogalmam sincs hogyan kéne jól csinálni. A boltos azt mondta hogy egy nedves befőttes üveg falán megtapadnak az enyhén vizes búzaszemek, naponta mossam-öblítsem át, és nem fog penészedni - de penészedett. Segítsetek, hogyan csináljam? Köszönöm előre is...
Levente
Avatar
balint_levente
 
Hsz: 1
Csatlakozott: 2007. nov. 28., szer. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. nov. 29., csüt. 10:01

sziasztok!
A napfényes élet alapítvány egy napos (délutános) "csíráztatás fortélyai" foglalkozását tudom ajánlani minden kezdő/leendő csíráztatónak! Tel: 311-9999, vagy 30/311-9999.
üdv,
N
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Jonna » 2008. márc. 16., vas. 18:55

Sziasztok!
Csíráztattam és sikerült, szépen előbújt a búza és a lucerna is. De a zab meg se moccan. Van ötletetek, hogy miért?
És a hűtőben tárolást ti hogy oldjátok meg? Maggal együtt vagy valahogy levágjátok a csírákat a magokról.
Avatar
Jonna
Újonc
 
Hsz: 7
Csatlakozott: 2008. márc. 16., vas. 1:00
Tartózkodási hely: Budapest

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2008. márc. 17., hétf. 12:51

Szia Jonna!


Vannak magvak melyek nem igazán a csíráztatásra lettek kitalálva. Lehet ilyen a zab is. A gabona csíráktól én mindíg felpuffadtam. :(
A tönköly nekem is jól csírázott anno. Ismét szeretnék vele próbálkozni.

A csíráztatásnál tapaszatalataim szerint a csíramag minősége és az öblítő víz (szűrt víz a legjobb) minőségére kell odafigyelni. Én reggel kb 8 kor, du. 5 körül és lefekvéskor kb 11 kor öblítem át a csírákat. Ez napi 3x2 perc max.

Csíráztatni javaslom az alábbiakat - tapasztalatom szerint nagyon egyszerűen termeszthetőek:
-mungó bab
-napraforgó (fekete színű héj)
(ezek sima kerámia tálban is gyönyörűen nőnek 1 éjszaka áztatás után)

Szerintem ilyesféle magokkal érdemes még próbálkozni:
http://www.vegetarianus.hu/irasok/csira.html

Én most a Biorganik csíráztatójával próbálom életre lehelni a mini magokat mint a lucerna, retekmag stb. kíváncsi vagyok. A tapasztalataimról pár nap múlva beszámolok!
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Jonna » 2008. márc. 17., hétf. 13:11

Szia Giyandeva!
Hogy érted, hogy nem csíráztatásra lettek kitalálva. Az van ráírva, hogy alkalmas rá és a búza, ami uolyan csomagolású, az kibújt. De majd még kísérletezem, mert közben rájöttem, hogy a zab a 3 emeletes csíráztatótálam legfelső "polcán" volt, lehet, hogy azt nem szerette, mert lehet, hogy nem volt elég pára.

Maradt még egy kérdésem, éspedig, hogy maggal, vagy mag nélkül teszitek a hűtőbe őket?
Avatar
Jonna
Újonc
 
Hsz: 7
Csatlakozott: 2008. márc. 16., vas. 1:00
Tartózkodási hely: Budapest

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2008. márc. 18., kedd 9:57

Szia Jonna!

Természetesen "maggal együtt" marad végig a csíra. Ha gondolod tedd a csírákat a hűtőbe, de szerintem ekkor is javasolt átöblögetni, a hűtés miatt max. nem fognak nőni értelem szerűen. Én általában hagyom nőni őket, amíg el nem fogy az összes csírám. :) pl. legutóbb a mungóbabom már kész növénykévé nőtt meg 1/2cm es sziklevelekkel! :) Jó volt. :)

Hogy valami nem alkalmas csíráztatásra azt arra értettem, hogy vannak gabonák magvak, amik házi körülmények közt nehezen csíráznak. Pl. a zsázsa benyálkásodik és nagyon könnyen bedohosodik - jobb földbe ületni és úgy leszüreletelni a zöldjét -

A gabonákkal nekem az volt a tapasztalatom, hogy nehezebben bírhatók csírázásra. De persze mindenkinél EGYÉNI mikroklíma van. Tehát ami az egyik embernél működik, az nem biztos hogy a másiknál is, és fordítva. Szóval próbálkozz! Lehet, hogy sikerül kialakítani az idális körülményt a zabodnak a csírázáshoz. :)

Sok sikert!

Üdv., Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Jonna » 2008. márc. 18., kedd 13:20

Köszönöm az okítást. Az első "szüret" megvolt. Nagyon finom. :) A többi megy a hűtőbe és már növesztem is a következő adagot. Nagyon jó nézni, ahogy nőnek, és hátha a zab is hajlandó lesz. :)
Avatar
Jonna
Újonc
 
Hsz: 7
Csatlakozott: 2008. márc. 16., vas. 1:00
Tartózkodási hely: Budapest

HozzászólásSzerző: sedit » 2008. márc. 19., szer. 18:59

Sziasztok,
Én apró magokat egyszerűen befőttesüvegben szoktam csíráztatni. Belerakok kb 2 evőkanál magot az üvegbe, engedek rá vizet és otthagyom éjszakára ázni (vagy reggeltől estig). Utána az üveget lekötöm gézzel. Rárakok 2-3 réteg gézlapot az üveg szájára és befőttesgumival rögzítem. Az áztatás után a víz szép sárga lesz. Ezt a gézen keresztül leöntöm. Lassan kell önteni, akkor nem fog az összes mag a gézen kikötni.
A leöntött áztatóvíz állítólag jót tesz a szobanövényeknek - még nem próbáltam ki, mindig megy a lefolyóba.
Az áztatóvíz leöntése után addig kell mosni a magokat, míg a mosóvíz teljesen színtelen nem lesz. általában 2-3-szor elég. Ez úgy történik, hogy a gézen keresztül engedek vizet az üvegbe, aztán kiöntöm.
Ha ezzel megvagyok az üveget szájával lefelé ferdén egy tálba rakom és a tál széléhez támasztom. (hogy a még kicsöpögő víz ne áztassa el az asztalt).
Ezután naponta egyszer leöblítem a magokat. Száraz lakásban lehet, hogy kétszer is kell öblíteni, hogy ne száradjon ki. Mikor kezd nőni a csíra, akkor általában összegombócosodik - az öblítéskor a vízzel kicsit szét szoktam rázni.
Mikorra megtelik az üveg, addigra szépen ki is zöldül acsíra. Hűtőben 2-3 npig eláll.
Így lehet csíráztatni, lucernát, retket, mustárt - mindent ami iyen apró mag.
Babot és lencsét úgy szoktam csíráztatni, hogy beáztatom éjszakára, mint ahogy főzés előtt egyébként is. Utána egy gyümöcsmosótálba vagy tésztaszűrőbe átöntöm, csap alatt leöblítem. A szűrőtálat egy tányérba állítom. Egyszer naponta (száraz helyen lehet, hogy kétszer is kell) leöblítem a csap alatt. Mikor megjelennek az apró csírák, kész. Hűtőben ez is eláll egy-két napig. Fontos, hogy ne közvetlenül öblítés után kerüljön a hűtőbe - vagyis az utolsó öblítést hagyjuk ki.
Ebből a csírázott babból ugyanolyan bablevest lehet főzni, mint a "rendes" babból, csak sokkal rövidebb ideig kell főzni. A csírázott babból készült ételt általában az is meg tudja enni, akinek a babfélék nehezen emészthetőek.
Én úgy tudom, hogy babféléket még csírázva se jó nyersen enni - egy rövid hőkezelés kell nekik.
Edit
Avatar
sedit
Néha írogat
 
Hsz: 20
Csatlakozott: 2006. jún. 15., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2008. okt. 15., szer. 11:07

Sziasztok!

Csíráztattam mungó babot, hosszú gyökérkéje van, egész jó ízű, bár nem olyan finom mint a bolti :facelick:

Az a kérdésem, hogy mely része fogyasztható NYERSEN, mert boltban csak a gyökérkék szoktak a dobozban lenni ?

Nálam pedig van gyökérke, mag maradvány, és levélke (sziklevél?)

Elnézést a nem éppen szakszerű leírásért :D

Szép napot!

Szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: akralgob » 2008. okt. 15., szer. 14:27

Szerintem az egész, úgy, ahogy van. Legalábbis mi megesszük mindenestül a mungóbabcsírát. Mondjuk a magmaradvány (a héja) az le szokott jönni néhány átmosás után, és marad a levél meg a gyökér. (Nem is értem, hogy a boltiba miért szedik le a legjobb részét... :roll: )

Erről jut eszembe, éd'sanyám reformnő, láttam nála KONZERV mungóbabcsírát!!! 8O ...nocomment... ecetes, mint ahogy a kínai éttermekben adják... :?
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

.

HozzászólásSzerző: Boldogsag » 2008. okt. 16., csüt. 9:59

:D Boldogságot :D

Én is szeretem, és mindenestül fogyasztom :nagyonfinom:
Avatar
Boldogsag
Grafomán
 
Hsz: 1064
Csatlakozott: 2005. ápr. 21., csüt. 0:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron