vegan

Semmi állati

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. máj. 18., pén. 18:07

tudod vannak olyan vegetáriusok, akik tejterméket is fogyasztanak...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


HozzászólásSzerző: NittNo » 2007. máj. 18., pén. 21:59

igen, persze tudom...de az szerintem ritka, hogy vki csak tojást nem eszik, de tejet / tejterméket igen...szóval általában vki vagy teljesen vegán, vagy tojást és tejet eszik....
Avatar
NittNo
Néha írogat
 
Hsz: 41
Csatlakozott: 2007. feb. 4., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. máj. 18., pén. 23:37

Ez nem így van.
A leggyakoribb vegafajta a lakto-vega, belőlük van a legtöbb.
Nagyon sokan nem esznek tojást sem, különböző okokból.

Tehát ez így, ebben a formában nem igaz. :)

NittNo írta:igen, persze tudom...de az szerintem ritka, hogy vki csak tojást nem eszik, de tejet / tejterméket igen...szóval általában vki vagy teljesen vegán, vagy tojást és tejet eszik....
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. máj. 19., szomb. 13:50

Mielőtt a veg.hu-ra rátaláltam volna szinte kizárólag lakto-vega ismerőseim voltak a vegetáriusok közül. Azóta ismertem meg sok-sok vegánt :oops:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: NittNo » 2007. máj. 22., kedd 23:54

hát ez érdekes... de, hogy őszínte legyek ez elgondolkodtató dolog.... mondjátok meg őszíntén... (nem vitatkozni akarok, csak tényleg érdekelne a véleményetek)... ha valaki nagyon mély állatvédelemből kezd vegetáriánussá válni, akkor az miért eszik akármilyen tej és tojásos dolgot? mivel az ugyanúgy az állat kihasználását jelenti! (erőszak van!) azt meg még butább dolognak tartom, ha valaki ilyen alapon zárja ki mondjuk az egyiket (tej v tojás)...
ez már rég óta érdekel. nagyon érdekelne, hogy azok, akik "nagyon" állatvédők és mégis fogyasztanak tej és tojás termékeket hogyan vélekednek erről?
még1x leszögezném, hogy nem ellene akarok szólni a dolognak. csak érdekesnek találom ezt az ellentmondást.
Avatar
NittNo
Néha írogat
 
Hsz: 41
Csatlakozott: 2007. feb. 4., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. máj. 23., szer. 7:46

Sok olyan"állatvédő" is van aki még húst is eszik.
Egyébként igazad van. De én pl. még csak 1,5 éve vagyok vega, és senki nem lesz egyből vegán, csak nagyon kevesen születnek annak.
Ez egyfajta kényelem is, mert itthon elég nehéz megoldani a vegán étkezést. Lehet vitatkozni, de ez tény.
Én is úgy vagyok ele, hogy szükséges rossz, mert elég nehéz kikerülni a tejtermékeket. De igyekszem minél kevesebbet fogyasztani belőle.
Lehet hogy neked nagyon könnyű megoldani az étkezésed, de nekem nem annyira.
És majd egyszer én is eljutok oda, hogy vegán legyek, már csak 1-2 év. :)

NittNo írta:hát ez érdekes... de, hogy őszínte legyek ez elgondolkodtató dolog.... mondjátok meg őszíntén... (nem vitatkozni akarok, csak tényleg érdekelne a véleményetek)... ha valaki nagyon mély állatvédelemből kezd vegetáriánussá válni, akkor az miért eszik akármilyen tej és tojásos dolgot? mivel az ugyanúgy az állat kihasználását jelenti! (erőszak van!) azt meg még butább dolognak tartom, ha valaki ilyen alapon zárja ki mondjuk az egyiket (tej v tojás)...
ez már rég óta érdekel. nagyon érdekelne, hogy azok, akik "nagyon" állatvédők és mégis fogyasztanak tej és tojás termékeket hogyan vélekednek erről?
még1x leszögezném, hogy nem ellene akarok szólni a dolognak. csak érdekesnek találom ezt az ellentmondást.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. máj. 23., szer. 8:29

szerintem - én sem vitatkozni, támadni akarok -vegánnak nem feltétlenül születni kell... főleg most nem, az még kb. 25 év, mire a most annak születettek olyan idősek lesznek, mint mi, és ők teljesen úttörők lesznek. kb. most pár éve jönnek az első olyan gyerekek, akik már semmilyen állati dologgal nem szennyezik be a testüket.

de nekünk nem adatott ez meg - nekik meg más nem -, ezért tudatosan kell váltanunk, miután felfedeztük, hogy ez így jó, cél lehet a vegánság. és mindenki a saját tempójában jó, ha ezt eléri. valaki 2 nap alatt, valaki két hónap alatt, valaki pedig 2, vagy akár több év alatt.

és jól mondja Gega, hogy ez az egész folyamat szorosan összefügg a lelki fejlődésünkkel is: ahogy le tudjuk vetkőzni a kényelmet (otthon ez van), a szokásokat (gyorsan veszek valamit a péknél útközben), stb., úgy váltunk egyre tisztább táplálkozásra.

eleinte nekem is nehéz volt megértenem azokat, akik azt mondják, hogy így meg úgy szeretem az állatokat (így, összességében), közben egyeseket, disznót, csirkét, stb. pedig megeszi... de rájöttem, hogy ő még máshol tart. mindenkit magához kell mérni, és lehet, hogy tőle már az is szép eredmény, hogy legalább bizonyos állatokat szeret, pl. háziállatokat. van, akinek ez is teljesen kimaradt az életéből, és egyáltalán nem törődik az állatokkal, sőt... aztán majd szép lassan átterjed ez a szeretet és tisztelet más állatfajokra is.

érdekes egyébként, hogy sok olyan vegánt ismerek, akik úgymond nincsenek közelebbi kapcsolatban állatokkal, nem szeretik a kutyát, macskát sem. sőt, egyszer egy tizenéve vegán ismerősöm beszélt arról, hogy ha nem tudná, hogy szellemileg a húsevés mivel ér fel, akkor őt nem izgatná, hogy állatból van, megenné... más és más motivációnk van, valakinél egyik, valakinél másik a fontos. de egyik sem elítélendő.

személy szerint viszont kinyílt a bicska a zsebemben, amikor valamelyik nap Bocskor Gábort hallottam a rádióban azt ecsetelni, hogy kit érdekelnek a fecskék, nem hoznak semmi hasznot, nem szépek, nem lehet megsimogatni, stb. és hogy ez az evolúció, hogy bizonyos fajok kihalnak, újak jönnek létre, stb. számomra ez a felfoghatatlan, hogy az ember az életmódjával folyamatosan visszaszorítja az állatokat, nemsokára már csak rezervátumokban lesznek láthatóak, és mindezt ráfogja az evolúcióra! hogy véletlen se kelljen elgondolkodni azon, hogy esetleg mi tehetünk arról, hogy egyre kevesebb állatfaj van a világon, és a gyerekeink már csak a milkareklámból ismerik a tehenet is...
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: NittNo » 2007. máj. 23., szer. 9:05

hát, igen elég nehéz. azért nehogy azt hidd, hogy nekem is olyan könnyű. Kemény harcokat kell vívnom azért csak a közvetlen környezetemmel is. Minden egyes összejövetelen megkapom, hogy pedig állati eredetű fehérjét enni kell!!! És, hogy az ember alapvetően mindenevő, és nem csak növényekre van szüksége! Én ilyenkor csak hallgatok, nem szólok. Maximum annyit mondok, hogy én tiszteletben tartom az ő szokásaikat, tegyék ezt ők is velem. De erre ők csak annyit tudnak mondani, hogy aggódnak értem. Vmi bajom lesz. Mondom erre én, hogy eddig nem történt semmi, és szerintem nem is fog...
De igazad van Gega, Magyarországon nagyon nehéz ezt megoldani. Annál is inkább, hogy úgy is állnak az emberek ehhez a témához..
Pl.: nem olyan régen történt egy kellemetlen szituáció velem. Egy cukrászdában megkérdeztem, hogy a táblán szereplő "szorbet" kifejezés azt jelenti-e, hogy nincsen benne tej és cukor + zsír? Erre kaptam egy olyan választ, hogy "Szerinted??" Válaszoltam, hogy azért kérdezem, mert nem tudom. Erre ő: "Nem mindegy az neked?" és elkezdett méregetni... Hú, nagyon rosszul esett a dolog, legszívesebben otthagytam volna az egész helyet. De annyira ritkán lehet ilyesmihez hozzájutni, hogy vettem végül belőle. (Mert kiderült, hogy tényleg úgy van, ahogy kérdeztem) Azt már meg se mertem kérdezni, hogy tojáspor van-e benne. Csak remélni tudom, hogy nem volt.
De ebből az esetből is látszik, hogy sokszor a saját "becsületünket" kell felrúgni a társadalmi elvárások miatt. A külső nyomás... :(

Nem sajnáltatni akarom ezzel magunkat, hisz ez a mi döntésünk. Csak jó lenne, ha eljutnának oda az emberek, hogy tiszteletben tartják a mások döntéseit. És ha az az "átlag"-tól (amiben alapvetően nem hiszek, hogy létezik) el is tér...
Avatar
NittNo
Néha írogat
 
Hsz: 41
Csatlakozott: 2007. feb. 4., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: NittNo » 2007. máj. 23., szer. 9:07

Az előbb nem derült ki, hogy a cukrászában fagyiról volt szó...
Avatar
NittNo
Néha írogat
 
Hsz: 41
Csatlakozott: 2007. feb. 4., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. máj. 23., szer. 9:15

persze, hogy nem könnyű... én úgy szoktam mondani, hogy kő kemény szembemenetel a társadalommal. de ez az ő toleranciájukról szól, hogy mit kezdenek egy "másmilyen" (táplálkozású) emberrel. nekem is van egy kollégám, aki eleinte piszkált, és a sok okos orvos kollégám is kijelentette, hogy állati fehérje nélkül nem lehet élni, és hogy hosszú távon ez halálos. először nagyon felpiszkált, aztán megpróbáltam megérteni, hogy végülis "csak" tudatlanság van a szavaik mögött, és őket nem lehet hibáztatni, hiszen ezt tanulták az egyetemen, ez volt a könyvekben, ezt "kell" hinniük. és nem győződhetnek meg maguk minden egyes dologról, hogy valóban úgy van-e, ahogy tanulták.

viszont azon valóban tudnának változtatni, hogy ha felmerül egy ilyen dolog az életükben, akkor utána néznek, mint ahogy mi is tettük anno, amikor váltottunk. én sem úgy lettem vegán, hogy ez de jó buli, hanem sok kutatómunka előzte meg, beszéltem olyanokkal, akik azok évek óta, elmondták a tapasztalataikat, stb.

de a legtöbb embernek olyan erős a húsba vetett hite, hogy még ha lát is egy évtizedek óta vegán embert, akkor sem hiszi el, hogy így is lehet egészségesen élni. akkor jönnek azok a kifogások, hogy biztos zugban eszik húst, stb. amíg nem akarja meglátni az igazságot, nem is fogja. szándékosan meg nem lehet felnyitni a szemét, ez egyedül az ő dolga.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. máj. 24., csüt. 1:31

Igen, egy folyamat... (ez is)

Én pl. úgy nagy átlagban szerettem az állatokat, de másdolagos/harmadlagos volt a vegetáriussá válásomban az állatvédelem. az utóbbi években (hónapokban?) viszont egyre tudatosabban fordulok az állatvédelem felé.

így van ez a táplálkozással is. Kényelem, vagy ki tudja. nem könnyű (nekem sem) lemondani a tejtermékekről. Érzem, hogy ez lesz a hosszú távú cél. egyelőre kb 70-80%-san átálltunk családilag a bio tejtermékekre. S érezhető a különbség. nem csak ízben, hanem mintha más lenne a minősége (és a rezgése) az ételnek...

A tojásban (és tojásszármazékokban) viszont nincs számomra pardon

Nem vagyunk egyformák...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: parika » 2007. máj. 24., csüt. 23:30

NittNo írta:igen, persze tudom...de az szerintem ritka, hogy vki csak tojást nem eszik, de tejet / tejterméket igen...szóval általában vki vagy teljesen vegán, vagy tojást és tejet eszik....


az ember kényelmessége az oka, hogy azok a vegetáriánusok, akik elvben vegán életmódot szeretnének folytatni, mégis az egyszerübb fajta étrendet folytatnak, mégpedig a lakto-vegetáriánust. a húst és tojást elhagyni a legkevesebbeknek fáj és a legkevesebb körülményeket okoz. a sajt és tejtermékek hús-helyettesitésére használva a kényelmességet támogatja. sajnos :( letöbbször hallott kifogás: a sajtról nem tudok lemondani :S lakto-vega a szememben vagy csak pozitiv átmeneti , de tényleg csak átmeneti dolog, vagy lustaság és felelötlenség az állatok, emberek és környezettel szemben.

én nem szoktam fél dolgokat csinálni. ezért is döntöttem rögtön el, hogy vegán leszek és nem különféle kényelmes utakat keresek, hanem rögtön a jobbik utba vágok bele. akkor is ha elöször kényelmetlen volt, nem bántam meg :) kivánom minden vegán életmódot folytatni akarónak a kellö kitartást és elhatározást. mert akarat nélkül csak fél dolgok születnek :S
ps. ami nem jelenti azt, hogy egy vegánnak már nem kell semmin se csiszolnia :D mindig van valami, amit pozitivan meg lehet változtatni. csak akarni kell :)
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: ata » 2007. máj. 25., pén. 5:34

Parika - minden elismerésem a "nem csinálok semmit félig" hozzáállásodhoz. Ám ez hatalmas türelmetlenséghez, intoleranciához vezet. Lásd be, nem mindenki ilyen, és nem mindenben.

Én példáúl büszke vagyok jóanyámra, aki 59 évesen letette a cigit. Még úgy is, hogy egy súlyos szívroham kellett hozzá. Apámra, aki rendszeresen újra biciklizik. (40 éves koráig félmaratont futott, ez sajnos nem tett jót a térdének)
Mindketten esznek húst, heti 1-2x. Ők még úgy nőltek fel, hogy a húsevés a jólét mértéke. És ha a szociban nehezen sikerült kapniuk a hentesnél , körülállták, és dicsérték milyen szép is ez a hús, hálásak voltak érte, és hiszem, az a pár szelet áldásosabb lett számukra, mint bármilyen fogcsikorgatva lenyelt "egészséges" étel.

Vannak megrögzött húsevő barátaim (sőtt jobban belegondolva, egyetlen vegetariánus ember sincs a környezetemben, beleértve a családomat is. -csak ti, :oops: és ezért hasznos nagyon ez az oldal) Legtöbbjük szegény, nehéz sorsú családból jön. Most hogy jól megy nekik, igyekszenek megosztani másokkal is, és ebbe sokszor vacsora is beletartozik. Szeretettel, jószívvel adják. A templom rendszeresen meghívja az idősebbeket, hagyományokat őriznek, és ebbe beletartozik a tyúkhúsleves, kirántotthús, krumlisaláta is. Ám odafigyelnek, hogy a hús tulajdonosa melyik farmron lakott, látott e napfényt. Valami fény pislákol már, hogy a dolgok merre kell menjenek. És én örülök neki.

És örülök annak az embertársamnak is, aki többé nem veszi le a szupermarket polcáról a darálthúst, hanem mondjuk betesz a sok zöldség mellé halat. Később már "csak" rákot, vagy kagylót. egy napon pedig inkább a sajtokra tér át.

S ahogy fokozatosan tisztul, fényesedik teste, tudata, lelke, lépeget előre.
Többen jutnak előre kis lépésekkel, mint hatalmas ugrásokkal.
És ki vagyok én, hogy elítéljek, megszóljak valakit a tempója miatt.
Az Élet nem hülye, tudja mit csinál.
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: ata » 2007. máj. 25., pén. 5:42

Tolerancia:

Bármikor is megyek hozzájuk, mindig vár vmi finomság. És őket is nálunk.
Legtöbbjükkel még húsevőként ismerkedtünk meg. Pár alkalommal ugratás volt az átállásom után, majd teljes elfogadás. Van közöttük, aki ma már rendszeresen tart húsmentes napot.
Soha nem papoltam, papolok senkinek. Nincs kivont kard a kezemben, hogy lesújtsak azokra, akik gonosz módon mások testéből táplálkoznak.
Az Úr Jézus azt mondja: "Én vagyok az út, az igazság (valóság) és az élet." Ha keresztülem csak egy csöpje is besugárzik mindebből ebbe a mostani valóságunkba, és hat, akkor már örülök.
Ghandi erőszak nélkül kényszerítette térdre az angol birodalmat, és az visszaadta koronájának legdrágább, legragyogóbb ékkövét jogos tulajdonosainak.
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: ata » 2007. máj. 25., pén. 6:01

Minap találkoztam egy tipikus amerikai "szépséggel", aki lelkendezett, ahogy a mi gyerekeink majszolták a fagyit. Azt mondta, neki a szülei sosem engedték meg. Amikor felnőtt, már dacból is zabált. És olyan is.

Az elmúlt hónapban 1x ettek. Többször nem kívánták. Ettek, teljesült a vágyuk. Ám rájöttek, hogy nem is olyan jó újból fagyit enni, mert amikor hazaértek, nem bírtak enni anyu finom vacsorájából, -amire mellesleg figyelmeztettem őket a fagyi előtt.

A nejem nem mond le a húsról, de már kevesebbszer készít. A gyerekek sokszor az én adagomat majszolják, az övék ottmarad.
A lányom kijelentette, ő nem akar többé húst enni. Ezt minden héten megteszi, de még csábítják a megszokott ízek. Neki ez maradt az otthonból, miután kivándoroltunk.
Volt hogy addig kínzott, míg óvatosan mondtam pár dolgot, miért nem eszek húst. 6 éves. Napokig nem evett, mert lelkiismeretfurdalás kínozta amiért kívánja. Majd eljut oda, ahol most még nem tart. Mindenhez idő kell.

Én azt látom, hogy szavak nélkül is lehet hatni. Kevesebb sajt, tej, tojás fogy. Több a főzelék, zöldjég, tészta, gyümölcsleves, zöldségleves, lecsó.
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

Következő

Vissza: Vegán

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron