Tejtermékek

Semmi állati

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. szept. 19., hétf. 12:28

Egyébként tényleg, már nagyon eltértünk a nem ártástól magatartásunkkal, amit azért mégiscsak a szeretet motivált, valamilyen szinten! Bocsássunk meg egymásnak!

Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. szept. 19., hétf. 15:40

Tapasztalatom szerint ez egy nagyon jó vega fórum. Magyar nyelven.

Olyanná kezdünk válni, mint egy nag ycsalád :oops: és néh a összezördülünk.

Más (nem vega fórumokon) nagy anyázások vannak. Itt legalább nem...

Szükség van Boldogságra, Parsifalra, flowerre, mindenkire

Ne adjuk fel ilyen könnyen... :wink:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2005. szept. 19., hétf. 19:13

Igazad van nawesh.. mint egy nagy család.. :) ez aranyos!
Üdv mindenkinek!
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. szept. 19., hétf. 22:15

Boldogság! Most neked írok! Hátha olvasod! Légyszi ne menj el! Én egy hülyeséget írtam, nem ismersz engem, nem akartalak megbántani. A párom is eszik tejterméket néha, én nem nézem le ezért! Meg senkit se! Kicsit durva hasonlat volt! Igen, belátom. Szóval én nem vagyok ilyen. Csak épp ilyen hülyeség jutott eszembe. Tök kár lenne, ha emiatt itthagynád a fórumot. Szóval ne tedd kérlek! Tökre bánt, hogy így megsértettelek! Bocs érte! Ne har... :(
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. szept. 20., kedd 11:59

Szép gondolat nawesh, tényleg egy nagy család vagyunk. ;)

Kedves Flower! Biztos lehetsz benne, hogy nem haragszik rád Boldogság. Ha valakire, rám tehetné, mert én kezdtem ezt az egészet. Végül is nawesj válasza volt az, ami... Elgondolkodott a dolgon. Nem támadásnak vélte, mert nem is annak gondoltam. Alternatívát osztottam meg, egy ideálisabb módot, és a szerintem objektív igazat. Kérdem én, lehet ilyenről beszélni egy veg fórumon? Vagy hol lehet?
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. szept. 20., kedd 12:03

Nézzük csak, mit mond Lao-Ce (Forrás: Tolsztoj - Mindennapra - Február)

"Az igaz szavak nem kellemesek. A kellemes szavak nem igazak.
A jók nem civakodnak. A civakodók nem jó emberek.
A bölcsek nem tudósok. A tudósok nem bölcsek.
A szent ember nem gyűjt semmit, de mennél többet tesz másokért, annál többet szerez.
A mennyei ész jótékony, de nem okoz kárt. A szent embert esze tevékenységre készteti, de nem civakodásra."
Lao-Tsze

Tanuljunk!
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. szept. 20., kedd 15:17

Idealista vagyok. Mindannyian egy ideális (vegetárius) világért dolgozunk, tevékenykedünk.

Csak most csiszolgatjuk, hogy milyen is legyen ez avega világ.

kedves parsifal, flower és többi vegán barátom :oops: :oops: Egy dolgot meg kell értenetek:

Boldogság Vaisnava, én Jóga a Mindennapi Életben Rendszer gyakorlója, Swami MaheshwaranandaJi tanítványa vagyok. Mindkettőnk hite, iskolája, vallás, nevezhetjük bárhogy Indiából ered. S az indiai vegetárius hagyományok a lakto vegetárius étrendet javasolják (elsősorban) Ezt gyakoroljuk év(tizedek) óta. Nehéz innen váltani...

s van, aki úgy gondolja, nem is kell váltani.

maximálisan elgondolkodtam Parsifal szavain a tehenek tartásával kapcsolatban. Mert Magyarországon (is) brutális módon foglalkoznak a állatokkal. Próbáljunk meg rajtuk közösen segíteni.
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. szept. 20., kedd 18:23

Éppen erre gondoltam. Hogy egy indiai hagyományú iskola nem mondja, hogy ne fogyassz tejet (talán inkább egyfajta ajándéknak tekinti?). És amikor évtizedekkel ezelőtt eljöttek ezek a tanítások hozzánk, az is a mainál nagyobb áldozat volt, hogy ne egyen valaki húst meg tojást; a tejtermék elhagyása meg már tényleg sok lett volna. Ezen nagyon nehéz változtatni, ha valaki megszokta.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. szept. 21., szer. 10:34

Értve vagyunk, de beszélni kell erről.

Örülök nawesh, hogy te legalább elgondolkodtál, remélem a sok hozzá nem szóló is ezt tette, nem pedig elment a téma elől a maga kis falai közé. Hiszen a jobbítás szándéka vezérel...

Egyszerű következetesség: Hálás vagyok, tehát megkímélem. Már sokszor elhangzott: a szív (lélek) hiányzik, helyette a vágyak (inyenckedés) dominálnak.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 15., szer. 18:59

Azt gondolom, bonyolult ez a tejtermékekkel kapcsolatos kérdés. Jómagam is a Jóga Mindennapi Életben rendszerben gyakorlom a jógát, mégsem értek egyet a tej és tejtermékfogyasztással, de ez nem paradoxon. Megpróbálom elmagyarázni:

Lássuk, hogy milyen különbség van az európai és az indiai/védikus tanításokat követő kultúra között:
-előbbi produktumként kezeli az állatot, nem mint élőlényt.
-Utóbbi tisztel minden állatot, a tehént funkciójából eredendően pedig felmagasztalja.
Második észrevételem, hogy bizony jelentős különbség van az indiai tehéntartás és az európai között.
-Előbbit szeretettel nevelik, zamatos szénát eszik, és szeretettel, kézzel fejik és legfőképp nem kell rettegnie, hogy ha nem lesz teje, elviszik a mészárszékre.
-Ezalatt a kultúráltnak nevezett Európában borzalmas körülmények között tartják a szegény állatokat, tápon nevelkednek, géppel fejik őket, és minden szeretet nélkülőző, sőt gyakran bántólagosan fellépő gondozók (???) látják el ezeket az állatokat. S ha tetszik, ha nem ha nem, tejük elapadtával bizony a vágóhídon végzik be sorsukat. Ebből kifojólag, szomorúan ki kell mondanom a tejtermékek vásárlásával sajnos a húsipart támogatjuk még ha közvetetten is...

Tehát karmikujsan egy csésze tej Indiában és egy csésze tej Európában össze nem hasonlítható. Ezt magunk is megtapasztalhatjuk már csak azáltal is, hogyha megiszunk egy pohár UHT tejet és egy tejgazdaságból származó kimért tejet. A különbséget bizonyára mindenki ismeri.

Könnyen belátható tehát, hogy a tej fogyasztása karmikus szempontból nem helytelen, avval van a probléma ami itt a nyugati világban állattartás kapcsán folyik!

Ugyanakkor azt is gondolom, hogy egy vegán nem bélyegezhet meg egy tejimádót, ahogy egy vegetáriánus sem ítélkezik egy húsevő felett. El lehet mondani, hogy vki miért nem fogyasztja pl eü.i vagy etikai szempontból, de ezért nem lehetne senkit megfedni.
A szokás nagy úr, ha valaki hozzászokott a mindennapi tejeskávéhoz 30-40-50 vagy több éven át, nehéz lemondani róla... ahogy egy idős ember se biztos hogy lemondana a húsról ha azt ette egész életében, abban szocializálódott.

Én azt gondolom legyünk rugalmasak és tapintatosak. Magunk etikája szerint étkezzünk, de ha egy vegán lakto vega társaságban van, ne sértse meg a többieket, hogy tüntetőlegesen nem fogyaszt egy pl. yoghurttal készült ételből(ha nincs más).

Tolerancia, megértés, szertet. Ezek a minőségek emelik társadalmunkat és egyben magunkat is, mely elvezet végül a harmóniához és békéhez.


Üdvözlettel, Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: flower » 2006. feb. 15., szer. 20:52

hhmm..
mondasz valamit
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: zsolidodd » 2006. feb. 16., csüt. 1:41

Egyetértek azzal, amit mondtál, kivéve ezzel a bekezdéssel:



Én azt gondolom legyünk rugalmasak és tapintatosak. Magunk etikája szerint étkezzünk, de ha egy vegán lakto vega társaságban van, ne sértse meg a többieket, hogy tüntetőlegesen nem fogyaszt egy pl. yoghurttal készült ételből(ha nincs más).


Ezt ugye Te sem gondoltad komolyan???? :? :? :? Ha csak húsos étel van, akkor egyek abból, mert ebből nagyjából az következne, sztem...
Ez sztem nem tolerancia, ha alkalmazkodsz a többséghez...
"Mennyit adott a hit, mennyit vett el a vallás
Mekkora bűn ölni, fegyvereken van az áldás"
Avatar
zsolidodd
Írogat
 
Hsz: 155
Csatlakozott: 2005. jan. 13., csüt. 1:00
Tartózkodási hely: itt

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 16., csüt. 10:33

a toleranciával maximálisan egyetértek én is, azzal viszont nem, hogy valaki alkudjon meg, és egyen valamit a "körülmények miatt", noha azzal teljes mértékben ellenkezik (akár egészségügyi, akár más okból)!

igen, belátom, hogy a SZOKÁS nagy úr. én is ezt mondtam sokáig, aztán rájöttem, hogy valahol - azaz nem is csak valahol - KIFOGÁSként mondom, hogy miért nem lehet megtenni ezt-azt... ez egy egyszerű HÁRITÁS! erre mindig lehet hivatkozni, hogy az milyen nehéz lenne... ha valaki nem érzi szükségét, ne is tegye! sokkal rosszabb lenne, ha elfolytaná a vágyát csak azért, mert valaki azt mondta, hogy az nem jó. ha a külső infó összhangban van azzal, amit belülről érzel és még meg is értetted, hogy az nem jó, akkor lehet "lemondani" dolgokról.

az idézőjel annak szól, hogy ezt már nem mondanám lemondásnak... onnantól kezdve természetes lesz, hogy nem eszed meg, mert tudod, hogy nem jó, árt neked. az emberek hajlamosak összekeverni a szezont a fazonnal, erre apukám kérdése a legjobb demonstrálni: mikor megtudta, hogy aznap böjtölök (lassan már 2 éve minden héten egyszer), akkor azt kérdezte: "te mostmár mártir is leszel?" :-) itt ütközik ki a különbség a megértés és a meg nem értés között. ő nem értette még meg, hogy böjtölni jó, egészséges, és valaki nem azért csinálja, hogy sanyargassa magát, és nem okoz magának ezzel rosszat, sőt! én nem érzem lemondásnak azt, hogy nem eszem húst, legalábbis nem abban az értelemben, ahogy az emberek gondolják! "szegény, nem ehet húst, de rossz neki!" nem rossz neki, mert oka és célja van annak, hogy nem eszi meg. és mert átgondolja, átérzi, hogy mivel járna az, ha megenné... és ez mindig ott lebeg a szeme előtt...

és itt jön a kapcsolat az első és második bekezdés között: a TUDATOSSÁG. ha valamilyen okból nem eszem meg valamit, akkor nem tudom ezt az okot nem létezővé tenni csak azért, mert olyan társaságban vagyok, és mert ez sértene valakit ott... ez nem lenne logikus számomra, nem vallana rációra.

ugyanigy a szokásoknál is, ha megértettem, átéreztem, hogy valami nem jó, akkor nem hivatkozhatok arra, hogy "de megszoktam már", mert akkor onnantól kezde TUDATOSAN PUSZTITOM SAJÁT MAGAM... tudom, hogy rossz valami, de azért teszem... szintén nem hangzik logikusan nekem. és ha már a karmánál tartunk, súlyosabb következménye van annak, ha valaki tudatosan tesz rosszat, mint ha jó szándékból, félreértésből, tudatlanságból, stb, ugyebár... :?

egyébként is miért sért valakit az, ha én nem eszem??? ezt soha nem értettem meg, most sem értem, be kell valljam. miért kell ezen megsértődni??? nem azért nem eszem meg a húst, mert nála vagyok, és biztos rosszul csinálja! ez nem annak a személynek szól, akinél épp vendégségben vagyok, vagy hasonló! csak ahelyett, hogy tárgyi szinten kezelné a dolgot ("egyszerűen nem eszik húst, tejterméket, stb."), leviszi érzelmi szintre, személyeskedéssé teszi ("biztos tüntetőleg nem eszi meg, és amúgy is engem akar bántani vele, stb."), és onnantól kezdve érzi az illető ezt sértésnek... de vegyük észre - ahogy az analizis tanárnőm mondotta volt -, hogy ez már róla szól, hogy hogy értelmezi, kezeli a helyzetet... ha jön a durcáskodás, játszmák, hogy nem tisztelsz meg azzal, hogy megedd a főztömet, stb., az már ÉRZELMI ZSAROLÁSba való belevitel és nem pedig tisztelet, szeretet...

és ha mondjuk nem eszem, akkor sem tüntetőleg nem eszem, hanem azért, mert nem értek egyet azzal, hogy az jó nekem. szerintem sértődés helyett inkább megértésre lenne szükség mindkét fél részéről egy ilyen helyzetben.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. feb. 16., csüt. 11:47

Igazad van Norci.
Ha én nem eszem lakto vega kaját, akkor nem tüntetésből teszem, bár ezt sokan nem érik. Ez majdnem olyan, mintha a lakto-vega nem enne sonkás tésztát (csak mert egy kicsi sonka van benne) tüntetőlegesen. Ő nem eszik húst! A vegán meg nem eszik tejterméket se! Ezt kéne megérteni. De sajnos Mo.-n nagyon jellemző, hogy az emberek többsége megsértődik, ha nem eszel a kajájukból. Külföldön, tőlünk nyugatabbra én nem tapasztaltam ilyet. "kérsz?" "nem, köszi" "oké" aztán ott békén hagynak.
Meg azt utálom amikor enni "kell",pedig nem is vagyok éhes! Én ilyenkor megmondom nem vagyok éhes és kész. Persze legtöbször kiakadnak... Néha akkor is azt mondom hogy nem vagyok éhes, ha az vagyok,de nincs számomra ehető kaja.. :wink:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 16., csüt. 13:08

igen, ez még egy másik lehetőség, a "kegyes hazugság"... bár azért a nevében benne van, hogy még mindig hazugság... belevisznek minket játszmákba, belemegyünk hazugságokba is csak azért, hogy ők ne sértődjenek meg... ez még mindig nem optimális, szerintem nincs rendjén.

még egyszer felhivnám a figyelmet pl a szóhasználatra, hogy mások "ne sértődjenek meg..." nem mi sértjük meg őket, mert azon semmi sértő nincs, hogy valaki nem eszik húst, vagy tejterméket. a sértődést maga okozza az ember magának azzal, hogy sértésnek vesz valamilyen tényt! pl anyukám mondta egyszer, hogy "apád teljesen belebetegedett abba, hogy igy eszel..." hogy micsoda? mibe, hogy, ki??? már kimondani is abszurd szerintem, és mégsem jönnek rá az emberek, hogy ez mekkora (ön)átverés! hogy APU begetszik abba bele, hogy ÉN nem eszem húst... már miért??? miért okoz ez rosszat neki? soha nem a tényen húzzuk fel magunkat, akadunk ki, szomorit el, stb, hanem az, amit ez az egónknak okoz...

kicsit off-ok voltunk, de szerintem ezek a dolgok ugyanúgy hozzátartoznak az evés-nemevés témájához!
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Vegán

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron