Babák táplálása

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

HozzászólásSzerző: Megali » 2006. júl. 26., szer. 15:00

Lereszeltem a hatalmas tök felét, és mindenkinek ebből készítettem ebédet:
a többségnek tökfőzeléket
os nem tudom, mert párom nem jegyezte meg, hogy mit ültetett.

Elvileg 3 naponként lehet új ételt adni a babáknak, a tökből ez most telt le, így a mai menünek cukkini jutott eszembe petrezselyemmel, és krumplival, csak nem tudom, hogy petrezselymet adhatok-e, vagy allergizál?

Szerintem lehet adni.. nekem két 8 hós babám van.

ma pl. hajdinát ettek répával és céklával.
cukkinit én is adok nekik, krumplival, meg répával.
Avatar
Megali
Néha írogat
 
Hsz: 44
Csatlakozott: 2005. jún. 19., vas. 0:00


HozzászólásSzerző: Megali » 2006. júl. 26., szer. 15:01

jaj, az előző hozzászólást Szilviére akartam írni, de nem sikerült idézetként küldeni...
na mindegy, azért remélem érthető...............
Avatar
Megali
Néha írogat
 
Hsz: 44
Csatlakozott: 2005. jún. 19., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: Nariel » 2006. júl. 31., hétf. 11:43

Új felhasználókét üdvözlök minden kedves fórumozót!

Teljes métrékben át tudom érezni gabola és a többi sorstársam problémáját, ami a családi vitákat illeti... Én még csak egy éve vagyok vega, és sokkal jobban érzem megam, de ezt sokan nem hajlandók meglátni. Hála Istennek a párom elfogadta, sőt támogatja. Ő még nem vega, de azt eszi, amit készítek. Ha hetente egyszer arra kér, készítsek neki egy szelet csirkemellet az ebéde mellé, megteszem (ha nem is nagy örömmel :( ) A szüleim szintén elfogadták, anyu mindig gondol rám egy kis cukor- és sómentes (vagy ezeket minimálisan tartalmazó) vega kajával, ha hozzájuk megyünk. Őket megnyugtatta a tény, hogy jól vagyok, sőt jobban, mint korábban, bár sosem voltam beteges, (jó kis immunredszert sikerült összegenetikázni a szüleimtől :D ) orvost nem láttam hat éve, de a vega életmóddal az apró problémáim is megszűntek.
A probléma, hogy most szeretnénk babát, szerintem emiatt a szüleim is bele akarnak majd szólni a táplálkozásomba... de a legnagyobb bajt anyósom jelenti, aki védőnő, emellett - szégyenszemre - iszonyú kövér, magas a vérnyomása, mindene fáj... és Ő akar hiteles lenni a velem folytatott vitáiban, amikor egészséges táplálkozásról, terhességről, babáról van szó :evil: !!!
Semmi nyitottság, az általam összegyűjtött - erre vonatkozó - cikkeket nem hajlandó elolvasni sem, bezárkózik a témára, bigott húsevő, só- és főleg cukorzabáló. A párom ugyan kiáll mellettem, de így is előre rettegek az elkövetkezendő harcoktól.
Mit tehetnék?
Tud valaki ajánlani vega védőnőt, gyermekorvost, ne adj' Isten nőgyógyászt?

Bocsánat a hosszú bemutatkozó levélért, de ezek nagyon aggasztanak...

Előre is köszönöm a tanácsokat:
Ági
[/b]
Avatar
Nariel
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2006. júl. 31., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Nariel » 2006. júl. 31., hétf. 14:48

Elnézést a sok melléütésért a szövegben... :oops:
Avatar
Nariel
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2006. júl. 31., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. júl. 31., hétf. 16:54

Kedves Nariel!

Először is kitartás, ne add fel...kemény lesz néha. Másodszor is: ne hagyd magad elbizonytalanítani a MEGFELELŐEN ÖSSZEVÁLOGATOTT (!!!) vega étrend minden szükségeset megad neked és a magzatnak!

Tudok szakirodalmat ajánlani ha kell, anyósod leszerelésére is (bár én azzal szerelném le, amit itt írtál róla, az már épp elég...)

Vega orvost-védőnőt nem tudok, de vega- és természetes életmód és gyógymód pártolókat igen. Orvost is, védőnőt is. A védőnő személyes barátnőm, az orvosom amikor megtudta, hogy vega vagyok, csak annyit mondott, hogy hurrá, akkor legalább eszik elég zöldséget-gyümölcsöt!

Szólj, amitn szükség van rá, és küldöm a számokat!
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó

HozzászólásSzerző: Nariel » 2006. júl. 31., hétf. 18:18

Kedves gabola!

Teljesen igazad van, amikor azt mondod, hogy az anyósomról leírtak bőven elegendőek a visszavágásra...Amikor vitázunk, indulatos vagyok, nekem is ez jut eszembe: "figyelj drágám, túlsúlyos vagy, tele civilizációs betegségekkel, fájdalmakkal, melyek eredetével (nagyjából...) tisztában vagy... mágsem vagy hajlandó egy gramm zsírral, hússal, cukorral kevesebbet fogyasztani...csukott szemmel jársz, csak azt tudod, amit 30 éve tanítottak neked a védőnőképzőn..., nem vagy hajlandó feladni a berögződött elméleteket.., hiteltelen vagy a szememben...stb..."

Ezekkel csak az a baj, hogy alapvetően kedvelem az anyósomat, és nem akarom ilyen nyersen, durván megbántani. Persze, ha véressé válik a az én és a leendő gyermekem egészsége körüli vita, megteszem.
Igazság szerint nem vitázni, hanem valamilyen szinten bizonyítani szeretnék (ha már az nem elég bizonyíték neki(k), hogy én vagyok az egyetlen nyavalyamentes ember a családban...)
:?

A szakirodalmat szivesen fogadom, és az orvos, illetve védőnő nevét és telefonszámát is (persze priviben), remélem fél év múlva valóban aktuális lesz :D

Köszönöm szépen:

Ági
Avatar
Nariel
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2006. júl. 31., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: syzygy » 2006. júl. 31., hétf. 18:59

Na de csajok, tudjátok, hogy az, amire készültök gyermekbántalmazás?! 8O :wink:

http://www.medlist.com/Gyermek/vegetarianus.htm
Avatar
syzygy
Írogat
 
Hsz: 92
Csatlakozott: 2006. márc. 25., szomb. 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2006. aug. 1., kedd 1:28

:lol:
"A csecsemők és gyermekek táplálásával foglalkozó szakemberek állásfoglalása szerint a gyermeknek 6 éves korig feltétlenül szüksége van állati fehérjére. Ezek olyan esszenciális aminosavakat tartalmaznak, amelyek a gyermek fejlődéséhez, különösen az agy fejlődéséhez nélkülözhetetlenek."

a 8 eszenciális aminosav a növényi táplálékokban is megtalálható.
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. aug. 1., kedd 10:38

Na ne, mintha még nem láttak volna egészséges és meggondoltan táplált vega kisgyereket.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. aug. 1., kedd 11:16

"Na de csajok, tudjátok, hogy az, amire készültök gyermekbántalmazás?!

http://www.medlist.com/Gyermek/vegetarianus.htm"

ebben az a szörnyű, hogy egy valóban hiányos és rossz táplálékösszeállításból következtete arra, hogy kell az állati fehérje, és hogy a vega életmód rossz a gyereknek.
a fehérje valóban kell, de hogy állati-e? ugyanis a leírások csak azt emelték ki, hogy állati fehérjét nem esznek, de ha figyelmesen elolvassátok, hát ezek nem ettek szóját, hüvelyest, olajos magvakat, gabonákat sem (kivéve a kenyeret, ami gondolom fehér kenyér volt...)

szörnyű, hogy ilyenek jelenhetnek meg "tudományos" állásfoglalásként, ahogy ezekkel a butaságokkal felvértezve tudjanak minket még inkábbleszólni, kioktatni :( :( :(
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. aug. 1., kedd 11:26

Nariel írta:Kedves gabola!

Teljesen igazad van, amikor azt mondod, hogy az anyósomról leírtak bőven elegendőek a visszavágásra...Amikor vitázunk, indulatos vagyok, nekem is ez jut eszembe: "figyelj drágám, túlsúlyos vagy, tele civilizációs betegségekkel, fájdalmakkal, melyek eredetével (nagyjából...) tisztában vagy... mágsem vagy hajlandó egy gramm zsírral, hússal, cukorral kevesebbet fogyasztani...csukott szemmel jársz, csak azt tudod, amit 30 éve tanítottak neked a védőnőképzőn..., nem vagy hajlandó feladni a berögződött elméleteket.., hiteltelen vagy a szememben...stb..."

Ezekkel csak az a baj, hogy alapvetően kedvelem az anyósomat, és nem akarom ilyen nyersen, durván megbántani. Persze, ha véressé válik a az én és a leendő gyermekem egészsége körüli vita, megteszem.
Igazság szerint nem vitázni, hanem valamilyen szinten bizonyítani szeretnék (ha már az nem elég bizonyíték neki(k), hogy én vagyok az egyetlen nyavalyamentes ember a családban...)
:?

A szakirodalmat szivesen fogadom, és az orvos, illetve védőnő nevét és telefonszámát is (persze priviben), remélem fél év múlva valóban aktuális lesz :D

Köszönöm szépen:

Ági



Megértelek, nekem is nagyon nehéz úgy vitatkoznom (főleg párom családtagjaival) erről, hogy megőrizzem a békét is. Az úgyis helyzetfüggő lesz, hogy mikor mivel szereled le, szerintem elég kell hogy legyen, ha határozottan elmondod neki, hogy a Te gyereked, és úgy neveled ahogy jónak tartod. Persze, ha gond van, szívesen elfogadsz tanácsot. Ha látja, hogy ebben hajthatatlan vagy ugyan, de más tanácsokat elfogadsz és alkalmazol tőle mint védőnőtől, valamint, hogy egészségesek vagytok mindannyian, talán elég lesz számára.

A könyv, amit szívből javaslok: Raisinger Osrolya: Mérlegen a vegetarianizmus

Nem tudom, hol lehet megvenni, de szívesen kölcsönadom, ha kell. Doktori diplomamunka amúgy, átírva-kiegészítve hétköznapi nyelvre, és kiadva. Tele az érveket alátámasztó kutatási (orvosi!) eredményekkel, táblázatokkal, számokkal.

A mindenevő, a lakto-vegetáriánus, és a vegán kismamák, szoptatós anyák, és babák táplálkozását hasonlítja össze, pontosan leírja, hogy az egyes anyagokból, vitaminokból mennyi kell, melyik táplálékban mennyi van, miből szívódik fel jól vagy rosszul, ezek amúgy is nagyon hasznos infók, és a lényeg, hogy a mérleg a növényi javára dől el.

Vegánok esetében szükségesnek tartja a B12 vitaminn szedését, de semmi más kiegészítést nem ttart szükségesnek.

Megdöbbentő adat a végén: a mindenevő anyáknál kétszer olyan gyakran (!) fordul elő valamilyen hiánybetegség (vas, kalcium...ugye, hús meg tej???? :roll: ) mint a vegáknál!!!!

Hogy miért? Az író arrra a következtetésre jut, hogy a vegák jobban odafigyelnek a táplálékuk minőségére, összeválogatására, változatosságára mint a nem-vegák, és ez ezek szerint kétszer fontosabb annál, mint hogy növényi vagy vegyes-e ez az étrend!!!!

Számokat küldöm majd.

Sok sikert :D
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó

HozzászólásSzerző: Nariel » 2006. aug. 1., kedd 12:33

Kedves gabola!

Nagyon köszönöm a könyv-tippet, megpróbálom beszerezni, ha nem találom, valóban kölcsönkérném tőled :cuppp:

Biztos, hogy számomra is sok hasznosat, újat tud nyújtani, mert én vegaságom kezdete óta (húsundorral indult - egyértelmű jelzése a szervezetemnek) szinte csak internetes írásokból, cikkekből, és ilyen fórumokról tájékozódtam. Nekem sem fog megártani a szakirodalom.
:lol:
Ezzel együtt sokat tanultam, meggyőződéses vega lettem (mindig bántott az állatok kínzása, leölése is, hiszen szeretem őket, csak sokáig én is homokba dugtam a fejem), de a család meggyőzésére (már olyan értelemben, hogy legalább engem, - meg persze a páromat, leendő gyermekünket - hagyjanak élni, ha már ők nem akarnak változtatni) orvosok, tudósok által írt tanulmányok szükségesek...sajnos...

Remélem, hajlandóak lesznek elovasni, és nem "féltenek" többé.

Köszönöm, és minden jót kívánok neked és a babádnak!

Ági
Avatar
Nariel
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2006. júl. 31., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2006. aug. 22., kedd 21:54

Sziasztok!

Megali, 2 8 hónapos babád van? lehet, hogy csak rosszul olvastam, mert késő van már :-)

Emlegettem a minap egy cikket, ami nem ellenzi a vegetariánus gyermeknevelést, de volt benne egy megjegyzés, ami először furcsa volt nekem, tudnillik, hogy 2 éves korig kell a gyermekeknek zsír. Időbe tellett, hogy rájöjjek, hogy az anyatejben zsír van (nem is kevés, ahogy elnézem a fiamat). Én a lányomat 17 hónapig, a nagyobb fiamat 2 évig szoptattam.

Szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Megali » 2006. aug. 23., szer. 16:14

Szilvi!
igen 2 most már 9 hónapos babám van.
szoptatás: a nagyokat én 15 hónapig illetve 2 és fél évig szoptattam.
Avatar
Megali
Néha írogat
 
Hsz: 44
Csatlakozott: 2005. jún. 19., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. aug. 23., szer. 18:32

http://www.medlist.com/Gyermek/vegetarianus.htm a cikkben azt nevezik vegetáriánusnak, ha valaki répát és krumplit ad a gyerekének. ez szegénység, nem pedig vegaság. persze hogy alultáplált lesz a gyerek.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron