Családi reakciók

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

Csal

HozzászólásSzerző: Norci » 2004. dec. 31., pén. 15:28

Sziasztok!

arra lennék kíváncsi, hogy kinek milyen tapasztalatai voltak/vannak az ismerősök, családtagok részéről. mivel én még az elején vagyok (3 hónap), még jelentősen meg kell ezzel a dologgal küzdenem. jönnek a jópofa beszólások, hogy "majd kinövöd", meg hasonlók. :(

ti hogyan "küzdöttetek" meg ezekkel a véleményekkel? mert ha valaki "csak úgy" negatív véleményt nyilvánít, mondjuk egy fórumon beszólongat, akkor az engem pl hidegen hagy, de ha a család, barátok nézik ferde szemmel az életmódváltásomat, az azért jobban megérint.

érdekelne az is, hogy "honnan jöttök", azaz kinek mit eszik a családja, kinek van vega párja, stb. az én párom például megrögzött húsevő. :cry:

várom a sok-sok tapasztalatot!
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00


HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. dec. 31., pén. 22:13

Szia Norci!

Én a saját döntésemből letem vega 15 évesen. Kollégista voltam és sokáig nem mertem otthon megmondania szüleimnek.

Egy disznóvágáson, 3 hónap után mertem elmondani (ideális hely :lol: ) Anyukám összeomlott :wink: Igazán még ma sem emésztette meg és 16 év után is "próbálkozik"...

A párom és a gyermekem vegetárius. feleségemnek is a saját döntése volt a vega étkezés , még megismerkedésünk előtt. nekünk szerencsénk van, mert a családunk egy (igaz, kisebbik) része szintén vega lett, és egy Jógaközösséghez tarttozunk

www.yoga.szeged.hu

Ám a család másik része nem ért vele egyet.

ennek ellenére belementek abba, hoyg 4 éve vegetárius esküvőnk leyen, ahol a 70-80 evbndég is lakto vega ételeket evett...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. dec. 31., pén. 22:15

Kiegészítés :wink:

Amikor 3 hónapja vega voltam, nagyon büszke voltam magamra, hogy a saját elhatározásomból valami nagyon jó dolgot teszek. Arra vártam, milyen jó lesz, ha már 8-10 éve leszek vega. Az azaz idő is eljött.

Kitartás!

a legjobb útra léptél, amit a saját és a világ jólétére tehettél :wink:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. jan. 1., szomb. 14:40

köszi a gyors reagálást!

abban teljesen biztos vagyok, hogy jó úton haladok, csak nem igazán fér a fejembe, hogy ezt mások miért nem látják. és ezek pont a szüleim...

én (is) úgymond "magasabb eszmék" miatt lettem vega, ezt nem is kívánom, hogy megértsék, hiszen nem tudhatják, de ha csak az egészségügyi vonzatait nézzük, ahogy azt ti is írtátok ezen az oldalon, már megéri.

nagyon remélem, hogy a későbbiekben ez a helyzet javul, nem pedig tovább mérgesedik, de az összes vega ismerősöm azt mondja, hogy még a mai napig sem fogadták el a szüleik ezt az életmódváltást, és még mindig "próbálkoznak", ahogy te is írtad. pedig ők is már jó pár éve nem esznek húst. anyukám volt nem semmi, amikor azt mondta, hogy akkor megfőzi a kaját hússal, és majd kiszedi nekem belőle... ebből látszik, hogy egyáltalán nem érti, miről is beszéltem vele az előző két órában... :(

nagyon irigyellek, hogy az egész családod vega! azért így sokkal könnyebb a dolog. nekem az első egy hónapban nagyon nehéz volt, mert a párom nagyon szerette a főztömet, de már nem tudnék hozzá se nyúlni a húshoz, ezért nem is főzök semmi hústartalmút. megértem az ő szempontjait is valahol, de szerencsére mára már nem is kéri, hogy csináljak neki húst, úgy néz ki, teljesen elfogadta (el ne kiabáljam). ja, és valamelyik nap elvittem anyukámékhoz schirilla vegetáriánus könyvét, és "véletlenül" ott hagytam az asztalon, anyu rögtön el is kezdte olvasni, és elkérte! monstam neki, hogy ebből megtud majd néhány dolgot, ami közelebb viszi ahhoz, hogy megértsen. pár nap múlva érte megyek, meglátjuk milyen hatással lesz rá! :)
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. jan. 1., szomb. 14:50

ez a vega esküvő ötlet nagyon tetszik! mi is tervezzük az esküvőt, kb másfél év múlvára, de még nem is gondolkodtam a kaján - eddig... :P valahonnan rendeltétek a kajcit, vagy ti csináltátok? nem tudom, hogy a mi rokonságunk mit szólna hozzá... bár a párom családja még a könnyebbik eset, mert az apukája orvos-természetgyógyász, jártas a témában, bár ő maga nem vega, a nővére már vega, az anyukája is szimpatizál a vegasággal szerintem. már csak a párom és az öccse maradt ki a szórásból, a megrögzött húsevők. ha csak az egészségügyi szempontokat nézzük, akkor nem is baj, ha esznek húst, csak a mennyiséggel is baj van náluk. schirilla is azt mondja, hogy mindenki megtalálhatja magának azt a húsadagot, ami nem káros a szervezetére. ez még ugyan nem tekinthető nagy előre lépésnek, ami a többi szempontot tekinti (erkölcs, spiritualitás, stb.), de azért már egy kicsiny lépés a cél felé, ha legalább csökkenti az adagot.

valamelyik fórumban említette valaki a wabisabit, én is tőlük rendelek már három hónapja. egyébként most nyílt december 22-én egy új vega gyorsétterem a jókai téren, gaia a neve, nagyon kíváncsi vagyok rá.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. jan. 3., hétf. 16:26

A mi vega esküvőnk négy éve volt Szegeden az (akkor még létező) AGNI vegetáriánus Étteremben.

Szeged mellől, egy faluból származom, ahol hagyomány a nagy lakodalom. Nem ritka, hogy 600-800 fős lakodalmakat tartottak/tartanak. Manapság már ott is étterembe hívják a vendégeket, de pár éve is a sátras, háznál tartott lakodalom volt a jellemző. Ezért már egy-két évvel korábban készült rá a család, hiszen hízlalni kellett a borjút, vagy birkát, több csirkét kellett nevelni, jónak kellett lennie a bornak, stb... Már egy-másfél héttel a nagy nap előtt összejöttek a szomszédok, rokonok, sütöttek, koppasztották a tyúkokat, vágták a bírkát....

Nos mivel már jó pár éve vegák voltunk a párommal, ezt mindenképpen ki akartuk hagyni. Igazán ott kezdtem el adagolni a szüleimnek az elképzelésünket, amikor édesapám egy alkalommal mondta nekem, hogy a következő évben tartsuk a lakodalmunkat, mert eben az évben rossz volt a szőlőtermés és kevés bolt lett. éRTETLENÜL MONDTAM NEKI, hogy a mi esküvőnkön nem kell bor, ahogy hús sem...

Így történt, hoyg szombat délután volt Domaszéken egy polgári esküvő és a katolikus templomban egy "gitáros mise" keretébe szőtt egyházi esküvő. Nagyon boldog voltam, hoyg erre az alkalomra a Jóga a Mindennapi Életben közösségünk sok-sok tagja is eljött. Majd kollektívan bevonultunk a vega étterembe.

Főleg az én rokonaim és ismerőseim részéről jöttek oly csípős megjegyzések, hogy kelle-, hogy ételt hozzanak? Nos kétféle levesből, háromféle köretből és számtalan feltétből válogathattak. zene, tánc, alkohol és dohányzási lehetőség nem volt. Másnap a Jógaközpontban folytatódott a program a jógatársask és a szüleink részére. Itt is nagy vega dínom-dánomot captunk::))

Más: Én (elsősorban) egészségügyi okokból lettem vega, ám ma már abszolút a spirituális célok a fontosak 8az egészségem megtartása mellett)

Talán a legfontosabb: boldog vagyok vegetáriusként....
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. jan. 4., kedd 19:24

hűűűűűű, ez nem semmi! azt hiszem, anyósomat kikergetném a világból, ha azt mondanám, hogy nem lehet "jelen" alkohol az esküvőnkön. ő ugyanis bortermelő, van saját borospincéje, meg minden. nagyon szereti a bort, nagy örömmel, szinte alázattal mesél róla, tényleg megható. és mindig elhalmoz minket valamilyen borral kapcsolatos ketyerével, poharakkal, és persze borral... én meg szépen végig hallgatom, és bólogatok, mert soha egy csepp alkoholt sem iszom :? :P :roll:

a több száz fős lagzi, az baromi jó lehet. párom is nagy felhajtást szeretne, részemről meg teljesen mindegy, nem az a lényeg, hogy hányan látják...

mivel anyukám még a "majd kinövöd, kislányom" korszakban van, talán még korai lenne tálalni neki a témát, pedig én is azt vallom, hogy a vega esküvő gondolatához való hozzászoktatást minél hamarabb el kell kezdeni. talán ez az év alkalmas lesz rá 8)

Más: nálam még nem jöttek ki látható jelei a húsevésnek, de valamelyik másik topicban már írtam, hogy csúnya hatásai voltak rám a két ünnep között elfogyasztott tejtermékeknek, így hát kénytelen leszek elfogadni, hogy nem kellenek a szervezetemnek, még ha kívánom is néha a sajtot... :?
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. jan. 8., szomb. 8:00

Tulajdonképpen érdekes dolog, mert a több évtizedes koomersz bortermelés után eljött Magyarországon is az igényes szőlészet-borászt a ideje.

Szinte örömmel olvasom a cikkekket, hogy milyen szép bortermő vidékeink vannak és vannak olyan emberek, akik nagyon odaadóan foglalkoznak a borkészítéssel.

Az én értékrendembe :wink: persze a szőlőfogyasztás és maximum a friss must fér bele, a bor már nem :!: :wink:

A sok mai alkoholista biztos nem attól van, hogy minőségi és drága borokat fogyaszt.

Én 16 éve nem iszom.

20 éves koromban volt egy rám erőltetettt konyakmeggy, amelyet egy paptól kaptam, de nagy búntudatom volt :wink: :cry:

Időnként a szentmisén két szín alatt áldozom (ritkán), de hajlok arra az álláspontra, hoyg a vegetárius Jézus apostolaival az Utolsó vacsorán csak mustot fogyasztott..
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. jan. 8., szomb. 15:17

ez így van, és tényleg örömteli, hogy az igényes alkoholfogyasztás felé haladunk. főleg azért, mert szerintem ennek szerves része a mennyiség csökkenése. mert már nem azért isszák, hogy minél hamarabb ama sárga föld közelébe kerüljenek, hanem magáért az élvezetért. és ahogy azt nálam sokkal okosabb és ezen a területen tapasztaltabb emberek azt már megmondták, ahhoz kis adag is elég.
én úgy látom, legalábbis anyósom elmondásából ez tűnik ki, hogy kicsit hamar és gyorsan jött ez a változás, még a társadalom nagy része nem tudja megfizetni a drágább, minőségi borokat, ráadásul túl sokan foglalkoznak már minőségi bortermeléssel annak ellenére, hogy a legtöbben még mindig a "tablettás" borokat isszák, nagy mennyiségben. minőségi borokból pedig a fent említettek alapján nincs szükség annyira, mert kevesebbet fogyasztanak belőle az emberek, tehát arányaiban sokkal több embernek kell, hogy átszokjon a tablettásról a minőségire.
na ez jó eszmefuttatás volt... :lol:
amiért én soha nem iszom alkoholt, az az emberekre gyakorolt - számomra elrettentő hatása. félelmetes, hogy mennyire meg tudja változtatni az emberek viselkedését. én például már a legkisebb alkoholt is meglátom az embereken, és hihetetlenül taszít. az emberek szinte kivetkőznek magukból, nagyon furcsa. na én soha nem szeretném, hogy így lássanak...
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. jan. 8., szomb. 18:52

Azt hiszem teljesen egyetértünk...

Ráadásul a jin jang el alapján makrobiotika) a húsfogyasztás "kívánja" az alkoholt. Ha az ember az "aran yközépút" szerint táplálkozik, azaz olyan ételeket fogyaszt, melyekben egyensúlyban van a jin és a jang elv, akkor nem is kívánja az alkoholt. Mivel a hús nagyon jin (vag yfordítva, ne kövezzenek meg a makrobiotikusok) az alkohol meg nagyon jang...A szervezet pedig szereten egyensúlyban maradni...

Ám az tény, hogy Magyarországon ma kb. 1 millió alkoholista él....

Hálát adok az úrnak, hoyg a mi kis 3 fős szők családunkban, lakásunkban nincs alkohol és cigaretta....
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2005. jan. 9., vas. 14:51

A hús, a tej, a sajt, a vaj, a tojás, a kenyér(száraz dolgok)... : JANG (férfi)
JIN: zöldségek gyümi.. csoki(édes, nedves, lédús dolgok) stb..
amúgy már nem vagyok makrobiotikus... persze jó meg érdekes.
Ez is egy elmélet. De nem valami egyszerű és természetes. A jó dolgok pedig szerintem egyszerűek. Miért kéne tudnom hogy mi a jang meg jin? A makrobiotika sem tuti. Szerintem.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. jan. 10., hétf. 8:07

Egyetértünk. Én magam sem ástam bele magam nagyon a makrobiotikába, csak a hús és alkohol viszonyát próbáltam megvilágítani.

Nekem nagyon logikusnak tűnt :wink:

Az egyszerű talán valóban ez:

az ember egyen, amit megkíván, de úgy, hoyg ezzel nem árt senkinek (ahimsa) és kevesebbet, mint amitől igazán jól lakna.

Így eljön(megmarad) az egészség
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. jan. 10., hétf. 18:38

{- flower = virág ~ zöldség => Jin - nő - } ez egy körfolyamat :)

Norci, gratulálok a véleményedhez. Edison mondott és élt meg valami hasonlót... Te pedig most éled. Ez az.

Ha megnézzük a természetesebb táplálkozásunkat, akkor sok hasonlóság mutatkozik a makrobiotikával. Valakinek kell hozzá a körítés, ami persze igaz is lehet, de a lényeg megmarad. Egészség, békesség, egyensúly. Harmónia.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. jan. 11., kedd 13:50

köszönöm Parsifal, bár nem egészen tudom, hogy mire gondolsz, csak tippelem, hogy a bor- és alkoholfogyasztásos eszmefuttatásomra reagáltál. :oops:
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: vegilany » 2005. jan. 17., hétf. 1:03

Sziasztok!
Nem volt egyszerű regisztrálnom, de itt vagyok. :)
Látom, kicsit eltértetek a témától, de én visszatérnék a családi reakciókra.
Először is. Én tavaly május óta döntöttem úgy, hogy nem eszem húst. Egy barátom vezetett rá, valahol meggyőzött, és úgy kezdtem el az egészet, hogy amíg belátom, hogy igaza van, addig abbahagyom a húsevést, aztán ígymaradt. :wink: Bár nekem egyáltalán nem az egészségügyi vonatkozásai fogtak meg, hanem elsősorban "észbeli" indokok, ill. az állatok "jogai" (már ha lennének :? ).
Hogy a családom, mit szólt? Egész jól fogadták. Talán arra gondoltak, valami hóbort, és elmúlik pár hét múlva. Néha kapok megjegyzéseket, de általában nem veszem fel őket. Néha viszont nagyon felhúznak, de sajnos nem mindig van erőm, kedvem magyarázkodni! Ha valaki megvetéssel néz rám, azt viszont csak sajnálni tudom. Úgy érzem, nekem van igazam, tehát gondoljon, amit akar. :roll:
Hát röviden ennyi..
Szép álmokat!
Avatar
vegilany
 
Hsz: 1
Csatlakozott: 2005. jan. 16., vas. 1:00

Következő

Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron