Családi reakciók

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

HozzászólásSzerző: parika » 2005. márc. 18., pén. 4:02

A lényeg, hogy ha van nektek, vagy tudtok róla hogy hól szerezhetnék be még megrendítő video anyagokat,(esetleg kihagyhatatlannak tartott információkat,) amiket a hatás kedvéért még bele vághatnék a filmbe, akkor azt megköszönném.
Köszi: Norbi


itt vannak videok, flash animáciok, talán meginditja a fantáziádat, vagy még talán másolhatók is. e miatt érdeklödjél a honlap tulajánál. ha a nyelv probláma lenne, szivesen segitek.
azt hiszem az emil cimem látható.

VIDEOK/ ANIMÁCIÓK: (nem csak a húsevéssel kapcsolatban)

1. http://myweb.hinet.net/home16/east-tw/fur.wmv

2. http://www.tierschutz.com/movies/100_kbs_768_kbs.wmv

3 animácio:
http://www.attilahildmann.com/projekte

4. http://www.planet-of-covance.com

5. http://www.grundrecht-leben.de

6. lennt a fotos/fime -re kattincs:
http://www.schoenepelze.de/index.htm

7. http://www.meatout.org/index.htm

8. http://soylent.de/index.php?option=content&task=view&id=354&Itemid=89

9. http://www.tierschtuzbilder.de

10. nagyon ajánlom letölteni: Mit Herz für Tiere!!!!!!
http://www.roland-kaufmann.ch/node/25

11. http://www.meet-your-meat.de/

szia
parika
[/list]
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00


HozzászólásSzerző: norbertop » 2005. márc. 18., pén. 12:57

ÚR ISTEN!!!

Az ilyen ember nem normális! Nem tudom eldönteni hogy ezek az emberek kegyetlenek vagy primitívek?! Ha már megnyúzza, akkor miért nem öli meg legalább??? A húsevőket 100szór jobban megértem minte ezeket! Az első videó borzasztó! Látja hogy él, és húzza le a bőrét!
Szerintetek ennek az embernek vannak érzései? Mert szerintem nem sok van, ha van...
Avatar
norbertop
Néha írogat
 
Hsz: 26
Csatlakozott: 2005. márc. 15., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: norbertop » 2005. márc. 18., pén. 15:03

Amúgy köszönöm szépen Parika.
Az elöbb a megdöbbenésemtől elfelejtettem ezt megtenni.

A legalsó mondataidhoz én is csatolnék valamit;
Multokór ülünk kint a kertbe, és a szüleim a szomszédokkal sütögettek.
Erre megkérdezte az egyik szomszéd: "Hogy bírod ki hogy nem eszel húst, úgy hogy érzed ezeket a finom illatokat?"

persze sorolhatnám még...
Avatar
norbertop
Néha írogat
 
Hsz: 26
Csatlakozott: 2005. márc. 15., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2005. márc. 19., szomb. 4:07

norbertop írta:Áhh.. Vannak emberek akik soha nem fognak lemonda a húsról, akármit mondasz vagy mutatsz nekik. Pár napja az egyik haverom, aki azt mondta hogy ő nem bírna ki egy napot sem hús nélkül, megmutattam neki egy elég megrázó videót és azt mondta. "Engem nem érdekel, sajnálom, de olyan finom.."
Egy másik ismerősöm akivel a vacsoránál ismét összeütköztek a véleményeink, ezzel érvelt: Ezek az állatok azért vannak, hogy megegyék őket.
Pff.. Az ilyenre szerinted mit lehet válaszolni....? Az ilyennek felesleges magyarázni. Én már csak az IQ-jára lennék kiváncsi.


én megmondtam volna neki, hogy én is szeretem/szerettem a húst. nem is ez a baj. mert igy neveltek fel. annak ellenére hogy mindig is csak is a tiszta mócsingmentes húst voltam hajlandó megenni, és azt is csak akkor, ha felismerhetetlenségig át lett sütve vagy fözve. de szerettem.

de! a megszokás, az izlelési vágy kielégítése nem ok arra, hogy élni akaró és megkínzott állatokat legyilkoljunk. ugyan ugy, mint a szörme felesleges, ugyanúgy felesleges a hús is. mindent aminek az emberi szervezetnek szüksége van, megtalálható a 100%-os növényi ételekben.
tehát felesleges csak azért mert izlik, és tovább megyek: szivtelen és kegyetlen, önzö hozzáállás, ha valaki ezért eszik húst.
(persze szt még szebben be kell csomagolni :) )

ahhoz, hogy az állatok azért vannak, hogy megegyék öket, sajnos elöször csak annyit mondanék, hogy ha a *haszonállatokra* gondol, akkor ebben igazat adok neki. ök azért születnek, hogy az emberek kinzása után legyilkolják öket. csakis azért, mert a húsuk izlik, és mert még mindig sokan azt állitják, hogy a szervezetnek szüksége van a húsra. (pedig nem a húsra, hanem az összetevöire van szükség)

DE! csak azért, mert ezek a haszonállatok azért jöttek a világra, hogy kis idö múlva a tányérunkon végezzék, nem von el minket a felelösségtöl, hogy *miattunk* szenvednek és halnak meg. mert mi, fogyasztók ezt pénzeljük, és mert mi fogyasztók egyre kevesebb pénzt akarunk kiadni a húsért, tojásért, tejért, ezért lesznek egyre rosszabbak a tartási módok.

ja, és kinában ugye kutyákat is esznek. én mindig ezt szoktam kérdezni: mi a különbség egy kutya megölése és egy marha vagy tyúk leölése között?
miért rosszabb az, hogy ha egy macskát elütünk, mintha egy szarvast?
(ezt egy nagyon jó, és ajánlatos filmben láttam, ahol egy pasi majdnem máról holnapra vegetáriánus lesz, mert egy szerencsétlen macskát befogad, hogy imponáljon egy lánynak. a macska nagyon sovány, és mialatt simogatja a lefogyott csontos cicát, és pont a bátyjával telefonál, hogy enni mennek az este, észre veszi, hogy a macska tapintása olyan, mintha egy tyúkot fogott volna meg. az nap csirkehús volt vacsorára és egy falatot se birt ezek után lenyomni. és elkezdett elgondolkodni azon, hogy mit is tesz nap mint nap. ....a cime: *der zeuge* sajnos németül.
de megérdeklödhetem, hogy megvan e angolul...vagy tud valaki magyar nyelven videot?


Az igazi gyilkosok *mi* fogyasztók vagyunk. nem lenne kereslet pl. a szörme iránt, ami tényleg nevetséges, ha arra gondolunk, hogy sokkal jobb és olcsóbb meleg kabátok kaphatók, akkor nem kéne a különféle szörme-állatoknak rövid életüket egy akkora helyen eltölteni, mint egy tusoló. vagy fájdalmas haláltu´sját vivni valahl az erdöben napokig amig a vadász kimegy és kiüroti a csapdát.
ha végre belátná mindenki, hogy a tojás például nagyon nem egészséges, és sokkal jobb fehérjét tartalmazó növényi változatok vannak, és millárdnyi állatok kinszenvedésével jár, nem kéne *egy nap* , *csak egy gyárban* *több ezer * *him* csibének pár órával a kikelésük után* élve* egy dobozban kikötniük, ahol elgázosítják öket, és ha nem fulladtak meg, az se baj, mert ugy is a szemétre kerülnek, majd ott megfulladnak vagy szétnyomva a többi több ezer csibétöl meghalnak. vagy élve egy húsdarálón átnyomva végzik.
mindez csak azért, hogy legyen tojás. mert sajnos nem csak tojók jönnek ugye a világra, hanem fele him nemü csibe. amire a tojásiparban nincsen szükség.

ugyanúgy mint a tejiparban: a tehén mesterségesen megtermékenyitik. képzelj el egy életet, mint nö, hogy örökké terhes vagy. és amikor megfialsz, rögtön el is veszik a borjut. ha himnemü, lehet hogy pár nap múlva a vágóhidon végzi. ha nönemü, akkor az a "szerencséje" hogy egy életet vezethet mint anyja, de akkor sem szabad a legtöbb helyen anyjával maradnia. anyja és fía napokig sirnak egymás után, ha még élnek.

annyi érv van, és ha egy embert érdekel, akkor szivesen mesélek neki a különféle tartási módokról, arról, hogy egy bio-hús vagy tojás vagy tej se jobb, csak arra szolgál, hogy a fogyasztó lelkiismeretét kicsit megkönnyitse, mert bebeszéli magának, hogy az állatok legalább egy szebb életet vezettek mint sorstársaik...ilyen nevettséges gondolat!
szebb mint a totális horror, nem jelenti azt, hogy szép! de ezt sokan elfelejtik.

ha egy vegetáriánus elismeri, hogy a hús, tej és tojásipar nagyon szorosan egymással összefügg, akkor nem nyugtatja meg a lelkiismeretét azzal, hogy ö miatta nem hal meg állat. föleg mert a legtöbb vegetáriánus zselatint eszik, bör cipöt hord, és samponnal mossa a haj´t, amiben ugyanúgy vágási melléktermékek találhatók. és termékeket támogat, amik feleslegesen állatokon teszteltek. én is vegetáriánusként kezdtem. de ha erkölcsi okok miatt lett valaki vegetáriánus, akkor nem szabad megállnia ott. ha egészségi okok miatt, vagy más okok miatt, akkor ugye az más. :)

de mit irok itt regényeket...fö az, hogy beszéljünk, akkor is, ha kilátástalannak tünik. nem szabad az embereket szidni, de rá kell mutatni a téves hitekre és helyesiteni kell. sokan csak azért nem vegánok, mert nem tudják hogy mi hogy készül, és föleg nem hallják az állatok orditását, segélykérö sirását! csakis ezért lehetséges ez, hogy igy kinozzák az állatokat.
persze mindig lesznek emberek, akik ezt a luxust nem hagyják elvenni maguktól. és inkább becsukják a szemüket. öket ha nem akarják, békén kell hagyni. de jó sokszor meg kell öket hívni magunkhoz enni, hogy lássák hogy milyen finoman és jól lehet vegán életmódot folytatni. hogy lássák, hogy szükségtelen az állatgyilkolás.
ha megprobáljuk nem lenézni az embereket, hanem velük harcolni, akkor ez az ö ügyük is lesz. én még nem vagyok olyan rég óta vegán,(8-10 hónap) de már 5 embert ugymond vegánná tettem (persze az ö akaratuk volt) vagy úton vannak oda és kettöt vegetáriánussá. nem sok, és nem is dicsekvés, mert ismerek vegánokat, akik sokkal sokkal többet elértek. de ez nekem egy kis hit-csepp, amibe kapaszkodok, amikor látszólag öszzecsapnak a hullámok a fejem felett.

*van még remény!* *soha ne add fel*

szép álmokat, és jó beszélgetést ismerösökkel!

parika


PS: ja, és mit mondtál arra a kérdésre, hogy hogy birod ki hogy nem eszel húst?
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2005. márc. 19., szomb. 4:23

norbertop írta:ÚR ISTEN!!!

Az ilyen ember nem normális! Nem tudom eldönteni hogy ezek az emberek kegyetlenek vagy primitívek?! Ha már megnyúzza, akkor miért nem öli meg legalább??? A húsevőket 100szór jobban megértem minte ezeket! Az első videó borzasztó! Látja hogy él, és húzza le a bőrét!
Szerintetek ennek az embernek vannak érzései? Mert szerintem nem sok van, ha van...


sajnos es nap mint nap normális kinában.
mit tehetünk?
az utcára menni, barátokkal, ismerösökkel beszélni, a linket továbbküldeni, a fogyasztói miniszterelnöknek levelet irni, és importstopot követelni a kinai szörme iránt.
leveleket irni a kinai követtségre....mindent ami az eszedbe jut! csak ne hallgass!

ha elgondolod, hogy sajnos a szörmeipar(de a hús-, tojás-, és tejipar is) nagyon erös és hatalmas erö, akkor észre fogod venni, hogy a törvények egyenlöre nem tudnak megváltoztatni. egy politikus sem képes a gazdaság ellen bármilyen törvényt megváltoztatni.
ezért olyan fontos, hogy a fogyasztók vásárlásukkal jobban mondva: *nem-vásárlásukkal* a gazdaságnak azt mutassák, hogy feleslegesek a termékei. igy legyengülnek, és akkor jöhetnek a politikusok. és eljön az idö, amikor minden ilyen állatkinzót, mint a filmen börtönbe lehet zárni.

szerintem ez egy járható út. nem máról holnapra, de egy jó út. és én még mindig e szerint élek: minden élet számit. minden nem megevett hús, minden nem megivott tej, hozzájárul az ideális célhoz.

különben végig tudtad nézni a videot?
jól vagy? nincsenek valami problémáid? -ezt ugy értem, mert nekem napokig erös szivszúrásom volt. nem vagyok szivbeteg. meg minden rendben vérvizsgálat, minden ok volt. csak pszichologiai okai voltak.
anyukám is megnézte, ö is eléggé rosszul volt napokig.
talán oda kéne a link-hez irjam hogy nagyon brutális...egy másik irásomban ahol ezt küldtem oda irtam.

megnézted a többi oldalakat is?
(tudom sok, meg nem magyar...dehát én nem találok ilyeneket magyarul! miért???)
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: norbertop » 2005. márc. 19., szomb. 22:14

Kedves Parika!
A történethez az is hozzá tartozik, hogy én akkor még semmit nem is tudtam arról hogy, hogy tartják az állatokat, semmiféle vallási ok nem vezérelt mikor vega lettem.
Egyszerűen űltem az asztalnál, és letéptem a grill csirkének a combját, és elkeztem lerágni róla a húst. Egyszercsak végigfutott az agyamon hogy: mi vagyok én? Kanibál? Fúúúj de undorító ahogy esszem ezt az állatot!! Fölfordult a gyomrom, és a kétbetűs helység felé vettem az irányt.
Utána fölmentem a netre, és utána néztem a vegetáránus étkezésről. Majd este lementem, és közöltem a szüleimmel hogy mostantól nem eszek húst... Úgy hogy elötte minden nap húst ettem.

Tehát a kérdésedre röviden válaszólva, azt mondtam nekik hogy én azért nem eszek hús, mert nincs gyomrom hozzá. Így hát nem kell tartoztatnom magam.

Gondolhatod hogy mennyire hülyének néztek, mikor elötte mindig húst ettem....
Avatar
norbertop
Néha írogat
 
Hsz: 26
Csatlakozott: 2005. márc. 15., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 3., vas. 13:11

Üdv Mindenkinek!

Még az eredeti témához, a reakciókra. Főleg vidéken nehezen értik meg az emberek, hogy mi is ez, ők annyira ebben nőttek fel, természetes nekik a húsevés. Hozzátenném, hogy ők mondjuk nem a tecsópolcról leemelt "nem túl egészéges körülmények között nevelekdett" állatból készült húsokat fogyasztják, és azért ez sem mindegy. Mindenesetre nagyon megrökönyödtek ezek, csodálkoztak, hogy megváltoztam (?), sőt, volt aki kiröhögött meg lesajnált, aztán megkínáltak egy kis sültmájjal, mert az nem hús, az máj...Nem vitatkoztam, elvégre igaza van, mondtam, h májat sem eszem.

Az a különös, h sokan azt hiszik, nekünk ez komoly önmegtatóztatás és nagy akaraterőre van szükség hozzá. Én személy szerint semmi akaraterővel nem rendelkezem, a hústól viszont undorodom. Nekem egy ilyen 2 évig tartó szimpatizálás után telt be a pohár egy virsis reggeli alkalmával. Bátyám akkor örült, mert nekiadtam az adagomat. A család úgy volt vele, hogy hóbort, ógysem bírja soká. Ez volt két éve. Anyukám, nagymamám nagyon rendes, főznek is nekem, mostanában kezdtem el azzal törődni, hogy önállóbb legyek és magamnak főzök. Egy lánynál nem hátrány, ha tud.

A videókat nem néztem meg, nem is fogom, nem bírom az ilyen látványt.

De sztem sok húsevőre sem hat, el fognak borzadni, de a többséget nem indítja el a vegaság felé vezető úton. Szeretik és kész.

Azért azt se felejtsük el, hogy ez a táplálkozás azért itt meglehetősen kultúridegen, úgyhogy nem várhatjuk el, h mindenki tapsoljon nekünk-főleg nem az idősebbek, akik gyermekkorunkan annak is örültek, ha étel van az asztalon, a hús meg az ünnepet jelentette.

Híres vegáknak még beírhatjuk a Kosztolányi családot, igaz, K.Dezső nem önszántából lett az, hanem felesége "kényszerítette", nem tudom, házon kívül mennyire tartotta be, de Harmos Ilonát felírhatjuk.
A múlt századelőn egyébként lehet keresgélni még, mert akkor is volt egy ilyen vega-hullám.

A zőccség legyen veletek!
cameleon
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 4., hétf. 13:22

Egyelőre csak annyit, hogy ez a Téma érdekli az olvasókat... :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 4., hétf. 17:13

Önállóság? Az élet fontos része.
A hús kultúridegensége? Ajánlhatjuk Oláh Abdor Reformkonyha című könyvét, amelyben a szerző saját kutatásait ismerteti. Kiderül, hogy a magyarságnak elsősorban a növényi táplálékok jelentették az "ételt", a hús csak az utóbbi néhány generációban kapott nagyobb szerepet. Érdekes elemezni a történelmet ez ügyben...
Köszi a híres vegiért...honnan tudod ezt?

Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 5., kedd 10:22

Irodalommal foglalkozom, kedvenc témaköröm pedig a Nyugatosok, azon belül is Karinthyék köre. Nem száz százalék, de mintha Harmos Ilona: Karinthyról c könyvben lett volna benne, 2004-ben jelent meg a noran kiadónál. Nem csak emiatt érdemes elolvasni, én széjjel röhögtem az agyamat, amiket műveltek és ezek csak a cenzúrázott történetek.
Ja bocsánat, elkalandoztam...

Oláh doktor könyvét nekem is volt szerencsém olvasni, vegiként vertem a fejemet a falba tőle. Őszintén szólva nem szeretem az ilyen "nem ettem több húst, megleltem az örök élet titkát" történeteket. És az ember eredendően növényevő rész is jó nagy hülyeség benne, ugyanis nem veszi figyelembe, hogy az ember eredendően mindenevő. Ez a szó elő sem fordul. Nem tudom, ki ez az ember és mi van mögötte, de nekem nagyon áltudományosnak tűnt. Ez persze csak az én véleményem. Szerintem az ember alapvetően nem növényevő ( de alapvetően megváltozott még egy-két dolog ahhoz, h a mai világban el tudjuk dönteni, mit AKARUNK enni, mert már semmi nem hasonlít az eredeti állapotokhoz, elvégre műanyagkaját sem ettek az ősemberek, ezt valahogy mindig elfelejtik egyes agresszívabb húspárti pajtásaink.) és felesleges a bélcstornák hosszát méregetni meg összahasonlítgatni, mert pl abban is nagyban különbözünk az állatoktól, hogy ezt a témát egy internetes fórumon tárgyaljuk meg. Ebben is van némi természetellenesség.

Bocsi, ha néha elragad a hév és kissé agresszívabb a stílus... :oops:


Neked mi volt a benyomásod az Oláh-könyvről?
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 5., kedd 10:33

Ja, és a magyarok. Persze, a búza az Élet, ez világos, de télen és ünnepkor húst ettek, mindig ez volt a drágább és a magasabbrendű.
Nézzük csak meg a nemzeti ételeinket:
1. Gulasch-suppe :arrow: hús
2. pörkölt :arrow: hús
3. hortobágyi palacsinta :arrow: hús
Most csak ennyi jut eszembe :oops: , de biztos van több is.

De a kolbászt ma is mindennap eszik, még Apukám is, pedig mi tősgyökeres városiak vagyunk.

Tapasztalatim mi egy igenis húsevő nemzet vagyunk.
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: zsolidodd » 2005. ápr. 5., kedd 10:44

CSak azt szeretném kérdezni, hogy miért olyan fontos azt bizonygatni, hogy az ember növény/mindenevő?
Nekem teljesen mindegy, nem szorulok rá arra, hogy mások bizonygassanak mindenféle hülyeséget. Lehet, hogy növényevő, lehet, hogy mindenevő, engem ez nem befolyásol, akit meg igen annak szvsz mindegy.....
"Mennyit adott a hit, mennyit vett el a vallás
Mekkora bűn ölni, fegyvereken van az áldás"
Avatar
zsolidodd
Írogat
 
Hsz: 155
Csatlakozott: 2005. jan. 13., csüt. 1:00
Tartózkodási hely: itt

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 5., kedd 11:05

Az igazság fontos. Mert ha igazság van, akkor a Jóság uralkodik. Béke van, egészség van, egyenlőség. Hát ez van most?
Könnyen belátható az ember növényevősége, amely egy elrendelt dolog. Egyik legnyilvánvalóbb bizonyítéka az emberGYERMEK, aki szívesebben eszik gyümölcsöket (nyers táplálékokat), mint bármi mást, akinek az állat barát, nem élelem... Csak sajnos mindenkit BETÖRNEK.

Nyissátok ki érzékeiteket! Élménygazdag, tanulságos utazás vár!
Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. ápr. 5., kedd 11:55

tegnap vegi termékeket keresgéltem a spar-ban. nem találtam, de hamár ott voltam, a diabetikus termékek mellett megskubiztam a bébiételeket. hát elförmedtem. csupa pulykahús, marhahús, stb. szegénykéknek már csak ez hiányzott. a jó kis tápszeres etetés után a husika. na az enyémek ilyet nem fognak kapni!

egyébként amikor én húsevőkkel beszélgettem, az ő első érvük volt, hogy egyébként az ember eredendően nem vegi... csak kérdezem én, hogy ha a hús nekünk lett szánva, akkor miért alkalmatlan az emberi gyomor a megemésztésére, a szervezet meg a hasznosítására??? ugyanez még egyetlen étkezési célú növénnyel sem fordult elő tudomásom szerint.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. ápr. 5., kedd 14:19

Ja, én meg azt kérdezem, hogy akkor miért nem természetes nekünk az ölés? Mert mindenki rosszul van ha állatot kell ölnie, vagy végignéznie. Nem tudsz ölni,mert nem neked van szánva a hús! Mindenki szarul van tőle! Anyukám,mikor pici volt, mindig úgy sajnálta a kis csirkéket,amikor az anyukája levágta, és nem is evett abból. Egyszerűen ez ösztönös. De elrontjuk, mi emberek.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron