Mit egyen a gyerek?

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

Mit egyen a gyerek?

HozzászólásSzerző: nawesh » 2012. jan. 13., pén. 14:23

Dátum: 2008. június 23. hétfo, 02:15 Küldte: nawesh

Véget ért a tanév. A gyerekek örülnek a vakációnak és egy időre megszabadultak a közétkeztetés gyönyöreitől.


Nem tudom, az ország más területén hogy működik, de a dél-alföldön egy nagy cég feladata a közétkeztetés biztosítása óvodásoknak, iskolásoknak egyaránt. Dietetikusok, szakemberek állítják össze az étrendet, mely bizonyára teljes mértékben a gyermekek egészségét szolgálja.

A partvonalról, nem szakemberként, csak gyakorló és vegetárius szülőként nézve annyit látok, lehet, hogy az ételben minden tápanyag és nyomelem benne van, amit egy gyereknek meg kell (?) ennie, de hogy nem egészséges...

Egy májusi étlapot nézve a következőt kapták a gyerekek:

Hétfő:

Tízórai

Gyümölcstea, lapkasajt, margarin, zsemle

(A lapkasajt a legócskább tejtermék, tele ömlesztősóval; a margarinról örök vita van, hogy jobb-e, mint a vaj, de tény: műkaja)

Ebéd:

Húsleves, tiszai aprópecsenye, párolt rizs, túró rudi

(Az idősebbik Schirilla nevezte a húslevest hullateának.)

Uzsonna:

Almáspite

Kedd:

Tízórai:

Kakaó, mini kuglóf

(Keddenként mindig valamilyen péksüteményt kaptak a gyerekek, mint kuglóf, cukros briós, stb...)

Ebéd: Tarhonyaleves, vagdalt, káposztafőzelék, csokoládé

Uzsonna:

Szalámi, margarin, rozskenyér, zöldpaprika

Szerda:

Tea, főtt virsli, mustár, olasz zsemle

Ebéd:

Zöldbableves, panírozott hal, petrezselymes burgonya, tartármártás

Uzsonna:

Sajtkrém, korpás zsemle, uborka

Csütörtök:

Tízórai:

Tejeskávé, bordás kifli

Ebéd:

Tojásleves, csirkepörkölt, copfocska tészta, káposzta saláta

Uzsonna:

Lekváros kenyér

(Nos, a ma kapható lekvárok összetételében cukor dominál és kevés gyümölcs)

Péntek:

Tízórai:

Tea, pulykasonka, margarin, barna zsemle, paradicsom

Ebéd:

Gulyásleves, tejberizs, kakós cukor, gyümölcs

Uzsonna:

Perec

Nos, a heti menüről elmondható, hogy minden ebédre volt hús (néha mindkét fogásban). Az öt napból csak három alkalommal kaptak nyers zöldséget és egyszer gyümölcsöt, de kétszer csokoládét.

Tudjuk, hogy a közétkeztetésben kevés pénzből kell jót főzni, de talán lehetne jobbat is...

Ja, majd elfelejtettem: természetesen figyelnek az étkezési allergiás gyermekekre is. Így kapnak ételt a tojás-, tej- és szójaérzékenyek is. Vegetárius menüt nem vállalnak, de a fentieket nézve, ez talán nem is baj...

Nawesh





---------------------------------------------------------------------------------


Re: Mit egyen a gyerek?
Küldte: giyandeva Dátum: 2008. június 23. hétfo, 18:09


Szégyen milyen silány ez a heti menü, Tükrözi, hogy étkezik egy átlag magyar. :S Ezért beteg a fél ország. :S :S :S



Nemtom van e olyan közintézmény amely figyelembe veszi a reform táplálkozás szempontjait... És több zöldséget, gyümölcsöt ehet a gyerek.



Igaz, én is ilyen hulladék kaján nőttem fel, ahogy sokunk.

------------------------------------------------------

Re: Mit egyen a gyerek?
Küldte: kedvescimbora Dátum: 2008. október 27. hétfo, 09:49
http://kedvescimbora.extra.hu

Reggeli:tejbedara. Cukor nem szükséges hozzá. A gyümölcsben lévő gyümölcscukor ezt bőven helyettesíti. Viszont annál sokkal egészségesebb.
Tettem egy mézescsuport az asztalra. A civilizált ember ilyen édesszáju . Azért gondold meg! A füge magában is mézédes. Amúgy meg egy rossz szokás agyonédesíteni mindent, mert akkor az eredeti ízek kevésbé érvényesülnek.Legrosszabb a fehér cukor mert az csak egy üres kalória ami nélkülözi a gyümölcsökben lévő egészségmegtartó összetevőket. Ennél fogva csak elhízást okoz míg a gyümölcs egészséget ad. Különösen nagy szükségük van a gyerekeknek a gyümölcsre, viszont nincs szükségük a fehér cukorra. A pohárban gyógynövény tea.
-----------------------------------------------------------

Re: Mit egyen a gyerek?
Küldte: akralgob Dátum: 2008. június 23. hétfo, 22:51


Basszus, ha belegondolok, hogy 17 éves koromig menzás voltam! És még ízlett is, és hülyének néztek a többiek, hogy megeszem!

Persze nálunk a tízórait meg az uzsonnát otthonról kellett vinni, aztán legalább azt telinyomta anyu, aztán meg én zöldséggel, meg gyümölccsel. Meg nem mindegy, ha ott van a kert, akkor muszáj enni, ami érik, legalább ennyi jó volt nálunk.

Mondjuk az én időmben az alsó tagozatos illetve óvodás tízórai zsíros kenyér volt, meg mézes kenyér - pl nem látok a listában mézes kenyeret. Meg mindig adtak hozzá befőttből egy fél barackot, vagy két szilvát.

Hát az a helyzet, hogy lehet, hogy régen jobb volt a közétkeztetés - lehet megkövezni - de legalább nem akarták azt a látszatot kelteni, hogy reform...
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron