Hagyományos tökfőzelék

Hagyományos tökfőzelék

HozzászólásSzerző: baraka » 2011. aug. 7., vas. 7:51

Felszolgálási idő:
Elkészítési idő: fél óra
Főzési idő:
Kategória: Főzelékek
Fajtája: lakto-vegetáriánus

Kép
Bemutatás

A tökfőzelék a top ten listámon az elsők között szerepel, és már hosszú ideje vezeti a slágerlistát :-)


Hozzávalók

Azt hiszem, két titka van. Nem, három. No mindjárt rátérek, de elébb lássuk a hozzávalókat:

Egy szép tök vagy cukkini (a túl méretes, már "öreg" cukkini kiválóan használható ehhez az ételhez), vagy két közepes, vagy egy nagyon nagy fej vöröshagyma, egy nagy csokor kapor, 1 paprika, 1 paradicsom, 2 evőkanál olaj, 1 nagyon kevés pirospaprika, egy kisdobozos tejföl vagy joghurt, 1 púpos evőkanál liszt, só, cukor , ecet.



Elkészítés módja

A tököt félbevágom, egy leveseskanállal kimagozom, majd hámozom. Ropotgépben gyalulom. A hagymát az olajon üvegesre dinsztelem a paprikával, paradicsommal együtt - no meg némi sóval. Ezután beleteszem a lábosba a gyalult tököt is, a kaprot is (ha szép zsenge a kapor, akkor aprítva, ha már csak olyan száradtfélénk van, azt egyben, összekötve egy fehér cérnával) rászórom a pirospaprikát, jól elkeverem, megint kicsit sózom és fedő alatt kislángon hagyom párolódni. Vizet nem teszek hozzá. Közben a tejfölt egy kisebb keverőtálba teszem, és habverővel szép simára keverem a liszttel együtt. Aztán adok hozzá kb. két deci vizet is, azzal is simára keverem. (A joghurt is kiváló, light-osabb lesz a főzelék. De ha van egy kevés tejszínem azt is szoktam a tejfölhöz vagy a joghurthoz teni, úgy egy tecit körülbelül. Ettől pedig igazán krémes lesz.) Mikor puha már a tök, hozzáadom a lisztes tejfölt, és forrásig kevergetem. Ha túl sűrű lenne a főzelék, vízzel higítom a megfelelő állagig. (Én nem szeretem úgy hogy megálljon benne a kanál. Hígabban finomabb.) Hagyom 5 percig kis lángon rotyogni. A végén, mikor már lakapcsoltam a gázt alatta, beízesítem. Kevés cukrot, ecetet adok hozzá. A tökfőzelék akkor finom, ha a sós-édes-savanyú íz jó arányban van. Nem szabad túlsavanyítani sem, és túlédesíteni sem. Mindkét anyagból csak kevés kell bele.

Ez az egyik titok. A másik az, hogy a sűrűségét ne a liszt adja, hanem a tök. A harmadik pedig, hogy elég hagyma legyen alatta, mert attól lesz igazán ízletes.

Nos, tökfőzelékről vagy jót, vagy semmit! Jó étvágyat hozzá!

Forrás: közkincs
Beküldte:: baraka , Sunday, August 12. 2007 - 11:28:20
Avatar
baraka
Írogat
 
Hsz: 164
Csatlakozott: 2006. máj. 29., hétf. 0:00


Vissza: Főzelékek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron