Szekta

Vallás vegetáriánus szemszögből, filozófiai kérdések, híres bölcsességek

Szekta

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 12., hétf. 15:47

Segítséget kérek tőletek szakdolgozatomhoz! Nem kell erőlködni, csak kicsit józan ésszel gondolkozni.
Adott egy szociológiai kritériumrendszer a szektára: 1. a tagság exkluzív, 2. a belépés önkéntes, 3. közömbös vagy ellenséges a társadalommal, 4. isten és ember közt nem kell közvetítő, a kapcsolat közvetlen, 5. a társadalom alsóbb rétegeivel szimpatizál, 6. a belépők vallásilag képzettek. (ezt csak mihez-tartás-végett)

A kérdésem: mitől lesz aktuális ma az a kérdés, hogy valami szekta-e, vagy sem?

Erre a kérdésre várok válaszokat. Előre is köszönöm.
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. nov. 12., hétf. 16:04

Szerintem aktuális a téma: Kapásból a kérdés, amit megvitathatnánk:

Jók e a különböző zárt társaságok "alias" szekták? Szerintetetek hogy hatnak az egyénre, személyiségére? Van e hatással a társadalomra? És milyen?

És egyáltalán a szekta, negatív vagy pozitív szó? Számotokra milyen a csengése?

Rejtenek e szerintetetek veszélyt ezek a csoportok?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára giyandeva 2007. nov. 12., hétf. 16:11-kor.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 12., hétf. 16:05

szektája válogatja :oops: :wink:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 12., hétf. 16:22

hohó, Giyandeva!

direkt ezért írtam le a tipológiákat, hogy ne essünk abba a hibába, hogy a szó pejoratív csengését ízlelgetjük...

Csak gondoljátok végig, ahova most tartoztok, megfelel-e a szempontok többségének! Fogadjunk, hogy igen?

Szóval terelgessük gondolatainkat abba az irányba, hogy
Érdemes-e foglalkozni ma azzal, hogy valamely csoport szekta-e
Biztosan csak vallási közösségre mondható-e
Milyen szepont szerint lehetne még elemzni a kérdést a leírt kritériumok mellett?
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. nov. 12., hétf. 16:25

szerintem manapság a szektának nagyon pejoratív jelentése van: elkülönülést takar, valami vallási "katyvaszt", amiről nem lehet tudni, hogy micsoda, mi folyik benne, de az emberek félelmeit beindítja az, amiről nem tudnak. azonosítják a manipulációval, fenyegetéssel, agymosással, a vezetők érdekeire játszással, pénzmosással, stb.

sok vallási közösséget bélyegeztek már meg a szekta szó ilyen használatával, csupán tudatlanságból, mert nem tudják, hogy mi történik egy-egy ilyen közösségben. De nem sok megbélyegzőtől hallottam, hogy ok, akkor ő is eljön egy nyilvános rendezvényre, előadásra... inkább maradnak a tudatlanságban, előítéletekben, mert az könnyebb, mint venni a fáradtságot és utána járni az igazságnak...
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 12., hétf. 16:52

igen, a tudatlanság ott kezdődik, ahol a média bekapcsolódik a tudományba...

szegény Weber és Troeltsch... kb 80 évvel ezelőtt teljesen jószándékból hozták létre a kifejezést, és egészen sokáig nem is volt semmi háttérjelentése... ehhez képest ma azon vagyunk néhányan, hogy mécsest osztunk a Dugonics téren, hogy ember! ez szakkifejezés! ehhez tartsd magad!
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. nov. 12., hétf. 16:53

Ha már "szektaság": bizonyára emlékeztek, hogy a 90 -es években a sajtóban micsoda negatív felhangja volt a "krisnásoknak".
Ma? Micsoda társadalmi elfogadottság vette át a régi képzetet. Sőt, most meg mindenki Somogyvámosra akar látogatni, látni a kuriózumot...

Érdekes az emberi elme...
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. nov. 12., hétf. 17:04

ami új, ismeretlen, és döngeti a szokásokat, amiknek rabjai vagyunk, azt általában így fogadjuk. mi is, nem csak az "átlagemberek", csak más területeken...
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 12., hétf. 17:50

Tehát a társadalmi nyomás és tudatlanság lenne az egyetlen ok, hogy miért fontos azt taglalni, mi az a szekta, és miért tartozik valaki bele, vagy miért nem?
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 13., kedd 1:11

Olvastatok a témában valami jobb könyvet?
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 13., kedd 22:44

A kilencvenes években Gál Péter (katolisku pap ) könyvét. Nos, ott aztán lerántja minden kisegyházrtól és keleti elhajlásról a leplet, vagy leszedi a keresztvizet :oops:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. nov. 14., szer. 14:12

Ez az?
http://www.communio.hu/ppek/k407.htm

nawesh írta:A kilencvenes években Gál Péter (katolisku pap ) könyvét. Nos, ott aztán lerántja minden kisegyházrtól és keleti elhajlásról a leplet, vagy leszedi a keresztvizet :oops:
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: ata » 2007. nov. 14., szer. 15:31

Köszi a linket Gega, azt hiszem érdemes lesz elolvasnom, és alaposabban felvillanyosítanom magam arról miért is járok tévúton, és nem követem az áldott katolikus szekta egy és csak egyetlen igaz, üdvözítő, Istentől való dogmáit.
Látom, teljesen helytelen földi pokol helyett menyországot, a halál árnyékában való porbakúszásnál EMBER-hez méltó életet remélni.
Remélem most már minden tévelygő megtér, és újra elfogadja a katolikus anyaszentszektát, mint közvetítőt Isten, és közötte... különben vége a családi vállalkozásnak, és a harangok nem mennek többé Rómába.
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. nov. 14., szer. 17:57

Én csak jót derültem az íráson (http://www.communio.hu/ppek/k407.htm), de legalább sok könyet olvasott. Kedvesem mondaná: "szobatudós" - "rengeteg" tapasztalattal.

LOL nagyon! :lol:
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 14., szer. 19:01

ez ez

én könyvben olvastam

meg is ijedtem
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: Vallás, spiritualitás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron