Boszorkányok Kalapácsa( Malleus Maleficarum)

Vallás vegetáriánus szemszögből, filozófiai kérdések, híres bölcsességek

Mikor hallottál erről a témáról?

Gyerekkoromban
7
58%
Felnőttkoromban
3
25%
Sosem hallottam
2
17%
 
Szavazatok száma : 12

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. máj. 29., hétf. 17:37

flower írta:"Mennyország, pokol nem létezik!!!

"Mi Atyánk ki vagy a mennyekbe'
Mondd csak, melyik ajtón menjek be?"


:D :D :D

"s az emberek meg néznek, hogy az Isten a pénz lett..."

érdekes gondolatok...főleg a párhuzam a médiával. ahhoz hogy gazdaságilag, politikailag az egyházé legyen a hatalom, tömegeket kellett elbutítania, kizsákmányolnia, irányítania...mi az ami most teszi ezt?

"csak az autóban meg a házban vagytok biztonságban
mindegyikben van annyi gomb amivel eltelik az a kis idő"

"a TV-t hagyom a hónom alatt hogy lemérje a lázát a világnak" és

"a végén összekulcsolt kezem alá rakja a távkapcsolómat"

az idézetek egy helyről...ki találja ki, hoyg kitől?

flower kihozta belőlem az idézgetőset :)
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó


HozzászólásSzerző: flower » 2006. máj. 29., hétf. 18:26

Kispál és a borz?
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: ferencokolonia » 2006. máj. 29., hétf. 19:27

Flower! Talán értelmezni sem lenne hátrány, nem csak csípőből tüzelni.
Avatar
ferencokolonia
Néha írogat
 
Hsz: 22
Csatlakozott: 2006. máj. 16., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2006. máj. 29., hétf. 19:43

Akkor én is :lol:

Én csak a jóra emlékszem,
így nem kell néznem másik bolygót!
Ez jó így, hát bátran tévedj el!
S ha van cél biztos' nem hagyja azt,
hogy széthulljon a világ!

Mert az aki volt már fent,
az tudja mit jelent a tiszta égbolt...

Aki ezt kitalálja... :D
OmShantinak ez nem szól : DDD

gabola írta:
flower írta:"Mennyország, pokol nem létezik!!!

"Mi Atyánk ki vagy a mennyekbe'
Mondd csak, melyik ajtón menjek be?"


:D :D :D

"s az emberek meg néznek, hogy az Isten a pénz lett..."

érdekes gondolatok...főleg a párhuzam a médiával. ahhoz hogy gazdaságilag, politikailag az egyházé legyen a hatalom, tömegeket kellett elbutítania, kizsákmányolnia, irányítania...mi az ami most teszi ezt?

"csak az autóban meg a házban vagytok biztonságban
mindegyikben van annyi gomb amivel eltelik az a kis idő"

"a TV-t hagyom a hónom alatt hogy lemérje a lázát a világnak" és

"a végén összekulcsolt kezem alá rakja a távkapcsolómat"

az idézetek egy helyről...ki találja ki, hoyg kitől?

flower kihozta belőlem az idézgetőset :)
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. máj. 30., kedd 10:13

flower írta:Kispál és a borz?


igen, bár én Lovassy-t szoktam mondani, asszem a szövegeket ő követi el egy személyben...

"Van akinek inni kell
Van akinek hinni kell
Van akinek talán ennyi sincsen

Valamiben hinni kell
Akkor is ha nem felel
Melléd ül s koccint Veled az Isten..."

Szerintetek mire "jó" a vallás? Mit ad az embereknek amit más dolog nem?
Mitől ennyire vonzó? (nem hiszem, hogy a túlvilági lét reménye miatt jár sok képmutató a templomba, hinni ebben otthon is tudnának)

A kereszténység szerintem azért tudott világvallássá nőni, mert nem diszkriminált. Nem kellett rá sem születni, sem adott kultúrában nevelkedni, bárki bármikor beléphet a klubba, és megveheti a búcsúcédulát...

"A Mennyország-turist a legjobb szolgáltatást nyújtja" :D
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. máj. 30., kedd 10:33

Indiában van egy olyan kifezés: "sat sanatan dharma" - IGAZ KAPCSOLAT ISTENNEL

Azt hiszem valahol minden vallás lényege ez keljen, hogy legyen. Kapcsolat Istennel, a kozmikus önvalóval. S ha Istenről beszélünk természetesen csak 1 Isten van, azonban Istennek számos formája megtestesülése lehet, így lehetséges az hogy ki ebben ki abban hisz. Erre mondja a hindu filozófia "nirguna"-forma nélküli Isten, "sarguna" - a formában megjelenő Isten, mint Krishna, Rama, Jézus etc.

S hogy mit ad a vallás:
A vallás elősegíti a lelkiségben való előrehaladást. Hisz valjuk be, tényleg az lenne az értelmünk, hogy dolgozunk, eszünk-iszunk, szeretünk, szórakozunk, alszunk? A legtöbbre az állatok is képesek... A yoga azt mondja az emberi lét célja, hogy az egyéni tudat egyesüljün a kozmikus tudattal, azaz Istennel. Ehez kellenek a lelki gyakorlatok a leki utak. S habár az út lehet különböző a cél ugyanaz...: Isten.

Persze Istent nem könnyű bizonyítani, de hinni sem kell. Azt hiszem kijelentehtő, hogy akik tapasztalták Isten csodáját, kegyelmét, vezetését, segítségét, egyszerüen tudják, hogy van. És ezért a megfoghatatlansága miatt kellenek Isten megtestesülései, mi több a yoga azt mondja élő megtestesülései egy szent, egy Guru, aki tanításán, vezetésén keresztül elvezeti tanítványát a tudatlanságból a fénybe, azaz a megvilágosodáshoz.

Persze ez csak egy megközelítés a sok közül, amit biztos lehet cáfolni. Kíváncsi vagyok másoknak miért fontos a hit, a lelki út.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: gabola » 2006. máj. 30., kedd 12:59

Számomra a lelkiség és a vallás(ok) két külön téma, ahogy a hit maga, és a ráépülő intézmény-szabály-szokás-rendszer is....

Sajnos azt látom magam körül, hogy utóbbi fontosabb az előbbinél, hogy sokan a külsőségeket tartják csak, a lelkiség, a hit távol áll tőlük, járnak templomba, elmondják az imákat, és ettől jó embernek érzik magukat.

A vallás nagy ellentmondása számomra a "megbocsátás" mai értelmezése: a gyónás, az, hogy bűnözhetünk, úgyis bocsánatot nyerünk, tehát nem kell jó embernek lennünk, csak rendesen templomba járni és rendesen meggyónni...a felszín, az intézményesített szokásrend legyőzi a lényeget, a belső indíttatást, meggyőződést, hogy azért legyek jó, mert úgy tartom helyesnek....

Lehet, hogy ez most kicsit kusza lett, inkább érzem ezt a dolgot, nehéz megfogalmazni...

Valami olyan különbséget látok itt, mint az ún. "külső kontroll" és "belső kontroll" között a pszichológiában. Előbbi tőlem független, ha változik, a cselekedeteim is változnak azonnal (pl. eddig a büntetéstől való félelem miatt nem tettem roszatt, de mondjuk megváltoztatják a törvényt) a belső kontroll az erősebb, nehezebben és csak tőlem függően változik, hiszen meggyőződésből cselekszem, és az ember az elveit nehezen-lassan vagy csak nagyon mély élmény hatására változtatja meg.

Aki a büntetéstől való félelme miatt nem tesz valamit, az könnyen megtenné, ha többé nem számítana bűnnek, aki meggyőződésből, az soha.

A vallásosoknál (keresztények, a többiből nincs reprezentatív mintám :D ) én csak külső kontrollt látok (tisztelet a kevés meggyőződéses embernek) vagy még azt sem...pl. bűnözhetsz, úgyis megbocsátást nyersz...

Szerintem ez roszabb, mintha nem lenne vallás, mert ez a sok ember, akiknek kell valami, vágynak arra, hogy "jó embernek számítsanak" "másoknak tetsző életet éljenek"...hmmm..ezek is kifelé mutató dolgok...talán így a legkönnyebb jó úton tartani az embert, talán ezért kell a vallás???

...azt akartam írni, hogy ha nem lenne vallás, talán belső indíttatásból találnának rá ugyanezekre az élet-elvekre, de azoknál, akiknek a látszat, a másoknak való megfelelés a fontos, nem vagyok biztos benne...
"A változás benned kell hogy elkezdődjön" (Gandhi)
Avatar
gabola
Írogat
 
Hsz: 74
Csatlakozott: 2006. márc. 21., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Budapest, Föld bolygó

HozzászólásSzerző: flower » 2006. máj. 30., kedd 13:04

Igen, és ezeknek az embereknek a sírjára majd az lesz írva: "Mindenkinek tetszett, ahogy éltem, csak nekem nem."
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: litta » 2006. máj. 30., kedd 14:56

ferencokolonia írta:De a másodikban már nincs. Az egyház nem a hívekből áll. / még a keresztényeknél sem/



Teológiailag igen, ezért tessék az adott kor , adott egyházi politikusait szidni, sokan voltak keresztények akik védték mind a zsidókat, mind a nőket. A keresztény egyház igenis a hívekből áll. A hierarchia nem maga az egyház, és ennyi. Azok is emberek rossz útra tévedhetnek, de az egyház az valami más.
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: litta » 2006. máj. 30., kedd 15:00

ferencokolonia írta:Ezt írod:giyandeva
A tettek felett ítélkezhetünk egyedül. Ami megtörtént az megtörtént ezen már nem lehet változtatni.
Nocsak! Szerinted el kell fogadni annak néhány millió ártatalan embernek az aljas legyílkolászását? Azért, mert már nincs mit tenni? Hogy van ez?


Szerintem el kellene fogadni. Számtalan embert gyilkoltak le ártatlanul mindenféle vallási türelmetlenség nevében. Akár a világháborúkban, akár csak úgy népirtásként. A nem elfogadás újabb népirtásokat szül. Az iszlám árnyékában a gyengülő kereszténység egészen kellemes életfeltétel egy középeurópai nőnek. Ez ennél jobb már nem lesz. Úgyhogy elfogadom most a megbékélést. Mért szerinted mit kellene? Újabb emlékműveket a fájdalomnak.
Ha én ott vesznék valahol, nem szeretném ha valaki bosszút állna értem, vagy dühöngene, vagy bármi.
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: litta » 2006. máj. 30., kedd 15:05

Akkor úgy mondom, hogy a mi őseink pusztíthatták el azokat a nőket, és lehet hogy hetediziglen mi is bűnösök vagyunk. Lehet, hogy ott a génjeinkben a vérszomj, ami újra kitörhet valami furcsa őrületbe. Főleg ha fűt a fájdalom.

A reinkarnáció gondolata éppúgy megvan a keresztény misztikában és a zsidó kabbalában is. Meg még kismiló helyen, de én nem ezért gondolom úgy hogy van, hanem mert emlékszem pár dologra, ami szintén ellenőrizhetetlen. Nem keletről jön ez a tan, hanem egyetemes.
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2006. máj. 30., kedd 15:15

Én nem mondtam hogy nincs reinkarnáció.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. máj. 30., kedd 15:17

Le a vallásokkal!!! :P :twisted:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: litta » 2006. máj. 30., kedd 15:20

És mi az amivel fel?
Mármint mit fogadsz el?
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. máj. 30., kedd 15:46

Én csak azt nem értem itt ebben a topicban, hogy akik a vallás meg az egyházak ellen kardoskodnak, hogy miért csak negatív példákat hoznak fel?

Másrészt az egyház ugyebár egy szükséges szervezeti forma, ami törvényszerűvé válik, ha valami kinövi magát; de ez nem azt jelenti hogy nem lehetne dolgokat JÓL csinálni. lehet. az más kérdés, hogy benne van az emberi tényező is sajnos, és ilyenkor elcsúsznak dolgok.

A másik kérdésem, ha "le a vallásokkal", akkor az emberek hogyan éljék meg hitüket szentkönyvek, tanítók nélkül. Egyáltalán hogyan tájékozódnának a lelkiségben, ha elöttük semmi sem feltárt? Vagy jön az isteni sugallat?
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

ElőzőKövetkező

Vissza: Vallás, spiritualitás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég

cron