Nyerskosztosok hol vagytok?

Élő, növényi táplálékok, melyek hőkezeléstől mentesek.

HozzászólásSzerző: Stoner » 2005. márc. 27., vas. 8:42

"Van kis kertunk, apam mindent jol megpermetez es megmutragyaz, hogy ne legyenek betegek es kapjanak mindent ami kell nekik."

Kedves Tomi!

Én inkább a kukacosat eszem, mint a permeteset és műtrágyásat. Ami kell a nüvénynek? Ha tudna beszélni, akkor jól leszidná azt, aki ilyen műkaját ad neki. Antibiotikum az embernek, állatnak, növénynek. Tyuhaj, sose halunk meg!
Stoner
Grafomán
 
Hsz: 1218
Csatlakozott: 2005. jan. 7., pén. 1:00


HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. márc. 29., kedd 10:37

Csíkoszebra? Ez tetszik. Növényevő, szóval rokon. :D Vennél fel vmi jóféle csíkos dresszt, vagy befestenéd a tested, vagy csíkosra barnítanád... :D

Sajna nem tudom elkerülni a vegyszeres terményt, de ezt olyan büntetésfélének fogom fel..., és persze törekszem a vegyszermentesre.

Igaz-e, hogy a biogazdaságok is használnak vegyi anyagokat? Szerintem azok sem való, mert látott már valaki almafát rezet bányászni, meg hasonlók, ugyanis ilyenek vannak megengedve biokertészkedéshez...
Én igazából nem is biokertész akarok lenni, ilyen alternatív vegyianyagos kertész, hanem vegyszertől teljesen mentes. Nincs szükség gyárra!
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 9., szomb. 9:00

Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: flower » 2005. ápr. 9., szomb. 12:00

Büntetésféleség? Ne! Ne így fogd fel szerintem. Miért gondolod, hogy te büntetést érdemelsz?
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

Mennyibe kerul a nyerseves?????

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 10., vas. 5:36

Plane ha valaki nem szeret kerteszkedni????

Nem kotozkodni akarok, hanem tenyleg erdekelnenek a velemenyek.

En nem szoktam kukacoskodni a vegetarianussag araval, szerintem olcso vegetarianusnak lenni, fozelek, rizs, kefir, neha kis sajt, kenyer, ez nem draga.

Mennyibe kerul ha vki nem eszik pl. kenyeret? Itt akik nyerskosztosok, azok sportolnak vmit?
Mit egyen pl. a batyam, aki egy vasarnap delelott uszik 3km-t, delutan meg fut 20-at?? Es ez meg csak amator szint.

Ahogy szamolom, mondjuk 500ft egy nap zoldsegre, 1000 forint gyumolcsre, 500ft magvakra naponta, ez talan eleg lenne, bar nem vagyok benne biztos. Tegnap miutan edzettem kicsit delutan, 500 ft-ert a zoldseg, karfiol, uborka, retek, kesobb alma, nem volt eleg vacsorara. Mig hogyha az 500 ft-bol sajtos kenyeret ettem vona, kefirt hozza, kis zoldseget, az eleg lett volna. Most koran reggel rendesen ehes vagyok.

Szoval napi 2000 ft-ot szerintem siman el lehet kolteni nyers kajakra, az 60e egy honapra.
De a legjobb az lenne szerintem, ha vki 1 liter friss zoldseglevet inna naponta (Carl Lewis), az csak maga 2500-3000ft, tehat az mar maga 70-90e forint lenne egy honapra.

Az ok hogy jo dolog nyers kajan elni, ez tiszta.

Szoval itt mindenki kertbol el, es nem sportol mellette? Vagy mindenki ilyen jol keres.
Szoval ki mit eszik aki nyers koszton el?? Mennyit kell aldozni erre egy honapra?
Ugye a juharfa szorp is, 2500 -3000 ft nehany deci ....

Dio, mandula, 1000ft egy kis semmi zacsko.
Ugye arra nem is gondolok, hogy bio arut vegyek, mondjuk oszinten itt felem nem is latok sehol sem bio cuccot.

???

Tamas
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 12., kedd 17:22

Üdv tigristomi!

A nyersvegaságban, de minden vegiségben szerintem (a leg)nagyobb hangsúllyal az etika (emberi, gyermeki állatszeretet, erőszakmentesség) kellene szerepeljen.
+++
Ha megtermeled, úgy a legolcsóbb. Nem szeretünk kertészkedni, mert így nevelődtünk. Neveléssel, oktatással, példamutatással meg lehet, és kell is szeretni.

Azért gürizzek rabszolgamódra, egy egészségtelen munkahelyen, hogy megvegyem drága pénzért azt, amit egyszerűen, kevés munkával, és ártalommal megtermelhetek? Megtermelem...

"Zarathusztra azt mondta, hogy a kertészet a legnemesebb emberi hivatás, manapság talán a túlélés egyetlen módja."
Edmond B. Székely

Szerintetek?
+++
A kertészkedéssel érdemes ismerkedni. Kezdve a lakásban nevelt növénykékkel (fűszernövények, napraforgó- és hajdinahajtatás), csíráztatással, azután egy hobbikerti pár sor növénnyel (uborka, tök, cékla stb.) és a komposztálással, stb. Erkélyen akár fa is nevelhető, de eper biztosan... :)

"Amit lehet, nyersen együnk." Ebben benne van, hogy a gabona- és kásafélét nyersen nem bírjuk, hacsak nem a pelyheket, de tán az is (magas)hő-kezelt (?), így azokat kímélettel, rövid ideig hőkezeljük. Ennyi és ilyen hőkezelt étel beleillik az tudatos élő étel táplálkozásba. A háromnegyed részt élő ételek és italok fogyasztása könnyen járható út, és csak a javunkat szolgálja.

Sportoltam versenyszerűen (napi edzések, hétvégén focimeccs, + szabadidőben is, ...), 1-2 évet vegán is, kertészkedek is, és az is igényel elegendő erőkifejtést.
Ajánlom Dr. Douglas Graham írásait, aki maga nyersevő sportember; pl. a www.living-food.com -on.

Ha vidéki piacon vásárolok.
Aszalt gyümölcs: datolya 20 dkg 150 Ft.
Olajos mag: Fél kg mák 400, dió, szezám 500, kókusz 200, ... Mondjuk 7 étkezésre elég.
Gabona: a köles 200 fél kg, a rizs 200, a hajdina 300, ezek hőkezeltek. és mondjuk 3 étkezésre.
Burgonya 50 ft/kg, de van 20-ért is! nem bio!
Gyökér: cékla, répa 100 ft/kg 4-étkezés!
Zöld: spenót, fejes sali 100ft - 2 étkezésre való mennyiség. Csalánőrlemény: 100 Ft egy tasak bio csalán- kb egy hétig elegendő ételzöldítő - "táplálékkiegészítő", ha nincs friss zöld.
Alma 100ft/kg nem bio!

Drágán számolva 1 átlagos napom, 2 koncentrált főétkezéssel, délben és vacsorára. Az első főétkezésig 1,5 kg alma elosztva. Saláta: 50 Ft. Ebédre a drágább hajdinakása (fél kg mag harmada vízben főzve); 10 dkg dió, 20 dkg cékla. 10 dkg datolya egy napra elosztva. Vacsoráig 1 kg alma elosztva. Vacsora mennyiségei mondjuk az ebédével megegyezzenek.

Egy nap pénzbeli költsége tehát:
gyümölcs-alma: 2,5 kg 250 Ft.
olajos mag-dió: 20 dkg: 200 Ft.
kása-hajdina: 35 dkg 200 Ft.
gyökér-cékla: 40 dkg 40 Ft.
aszalvány-datolya: 10 dkg 75 Ft.
zöld: két étkezésnyi 100 ft.
Összesen: 865 kerekítve ~ 1000 Ft. És ez a drága és bőséges mennyiségű menü! Ennél csak olcsóbbat és kevesebbet tudok! :{)

A dió, cékla, hajdina, és zöld vegyszermentes.
3,2 kg nyers táplálék, 35 dkg hajdina vízben főzve, mondjuk 60 dkg. Így meg is van a 75% nyers étek...

Sportoltam így, nem is rosszul! Másnap reggel nem vagyok éhes, de tettrekész igen! :D

Havi 30 ezer elegendő nekem. Nem is rossz! (most számoltam ezt ki először...) És ebben nincs a saját termény, csak a vásárolt!

Ja, van egy csomó drága áru, kár értük, sok jobb dolog is van köztük. Ami ha olcsóbb lenne, jobb választás lenne szélesebb rétegeknek (fehér cukor vs. juhar-, csicsókaszirup). A juharszirup ütős árú. Pénzpazarló termék, ha egyszer van olcsó aszalvány, főleg datolya. Az rendeltetésszerűbb, erőszakmentesebb is (kivéve a szállítása, bár Törökország közelebb van, mint Kanada :\).

Parsifal
Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 12., kedd 21:03

Szia Parsifal!

Koszonom szepen a valaszt. Azt hiszem majd valamikor kiprobalom 1 honapra, hogy milyen is meg hogy megy a nyers eteleken eles. Most nehany vacsorara csak nyers etelt ettem, es egesz mas utana, sokkal jobban erzem magam. Hetvegen vettem pl. karfiolt is, hogy majd megparolom, de vegul is nyersen megettem az egeszet, ugyhogy nem maradt mit parolni.

Vettem mandulat is, 250g 560 korul, vegul is nem is olyan kis adag, szoval nem is olyan draga.
Jo szerintem ez a nyers etkezes, problema az araknal meg vegul is mashol is van. Pl. ha vki muanyag ablakokat akar a meglevok helyett, stb.

Mondjuk azert egy ket dolog nekunk is van a kertunkben, a teli alma most fog csak elfogyni, pedig jo utemben ettem-turmixoltam, a nyari alma meg ket honap mulva mar terem. Mondjuk a kert nem az en reszortom.

Az ar egyebkent azert tunt fel, mert valahogy ugy alakult, hogy en alig koltok kajara.

Parsifal, krumplibol csinaltal mar krumpli levet? Nagyon finom, en mar tobbszor csinaltam. Gyumolcscentrifugaval.

Ciao,

Tamas
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 12., kedd 21:10

Mondjuk azert szerintem sokaknak, akiknek legnagyobb szuksege lenne arra hogy egeszsegesebben etkezzenek, mert mar ilyen amolyan problemajuk van, nekik szerintem az ar is szamit, hogy 600-at koltenek egy nap kajara, vagy 1000-et.

Sajnos szerintem sokan vannak ilyenek.
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2005. ápr. 13., szer. 8:20

Sziasztok!

Az alábbi cikk, bár angolul van, összefoglalja, miért jó a nyerskoszt:
http://www.newliving.com/issues/july_2004/articles/raw.html
ha lesz egy kis időm, lefordítom

én az utóbbi pár napban 60-70%-ban nyers kosztot ettem, és eddig jól érzem magam.
reggel "zöld krémmel" kezdek, aztán ahogy alakul, este eszek bio margarinos kenyeret salátával

Tigristomi, tegnap pont a krumpli nyers elkészítésén gondolkoztam, mert még nem csináltam. Hogy csinálod a levest?

köszönöm

szilvi

tegnap 2db spárgát szeltem össze, és avokádókrémat öntöttem rá (avokádó,gomba,pici fokhagyma,fűszer,egy kicsi paprika, víz összeturmixolva) ez a krém nekem bő 2 adag volt
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 13., szer. 11:10

Élmény olvasni a sorokat...

Igen, a mani. Nem mindegy, mennyibe kerül. Törekszem a nagyon olcsóra... hogy ezzel is jó példa legyek. :)

A krumplit még nem ittam úgy. Hőkezelni is csak addig, míg a külseje egy kicsit puhul, és utána bírja a köménymagot, stbit, persze héjastul.

Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 15., pén. 1:55

Szilvi írta:Tigristomi, tegnap pont a krumpli nyers elkészítésén gondolkoztam, Hogy csinálod ....?


Gyumolcscentrifugaba rakom miutan meghamozom. Ugyanugy mint ahogy repalevet csinalok, vagy almalevet.
Szerintem ha vki nyers eteleket eszik, egy gyumolcscentrifuga jo dolog.
Amugy is jo. Mondjuk a legjobb tisztito kuraknal, meg szerintem elvezetesebb fel liter friss almalevet inni, meg utana almapepet enni, mint 8-10 almat elragcsalni. :)

Avokado, nyam nyam, szeretem. De mar regen ettem.

Szamomra tiszta, hogy jo a nyers etel, sokkal jobb a kozerzetem egy olyan vacsora utan pl. amikor csak nyerset eszek, es nem eszek pl. kenyeret sem.

Tomi
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 15., pén. 2:24

Szilvi írta:Sziasztok!

Az alábbi cikk, bár angolul van, összefoglalja, miért jó a nyerskoszt:
http://www.newliving.com/issues/july_2004/articles/raw.html


Hali!

Nincs bajom a nyersevessel, Szilvi, te azon vagy?
A cikkel kapcsolatban viszont lenne megjegyzesem.
Az 5-os es a 8-as ponttal kapcsolatban. A harom otos, hat nem tudom, en sokszor lustasagbol eszem mondjuk kenyeret, sajtot, kefirt, mert 1 perc alatt megcsinalom, de legalabbis az elso falatot mar ehetem, mondjuk 5 perc alatt megeszem az egeszet, bar ez azt hiszem nem igaz.
Amig megpucolom a zoldseget, megmosom, esetleg leturmixolom, vagy lereszelem, az vagy 20 perc. Tobb ideig eszem, bar ez nem biztos, mivel ugy vettem eszre, kevesebb is eleg belole hogy jol lakjak.
Az 5$, hat nem tudom, 10 szem mandulanal lehet, meg ket almanal, csak en pl. marok szamra eszem a mandulat, a nagy adag salatara is szeretek vmi extra ontetet rakni.

Az etteremben kevesebbet koltok eleve nem allja meg szerintem a helyet, valszeg USAban lakik a noci, de ott sem allja meg a helyet, szerintem. Eleve a legtobb etteremben mu zoldsegek es gyumolcsok vannak, tehat jobban jar az ember ha nem ott eszik zoldet, plane amerikaban, ahol minden gyumolcs izetlen. Ha egy jobb helyen veszem, nem biztos hogy kijon 7 dollarbol, viszont annyibol lehet hogy mashol jol belakom.
Nalunk meg nem hiszem hogy erdemes lenni nyers kajas etteremrol beszelni, nem tom.

Vegul is a tobbi pont oke, a legtobb annyira termeszetes szamomra, hogy tulajdonkeppen kozombosek. Ami villanyozoan hat ram, az a fozesnel a vitaminok megfozese. Ezert nagyon jo a nyerseves .....
Bar lehet hogy ennek ellenere veszek holnap egy doboz 500mg-os C vitamint.

Elolvastam az orvosi muhibak 2. -reszet, ez feltette szamomra a pontot az i-re az orvostudomannyal kapcsolatban, annak ellenere hogy az elso reszt mar regen olvastam. Ez offtopik, elnezest.
Innen letoltheto:
http://www.uhu.hu/ebook.jsp

T.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tigristomi 2005. ápr. 15., pén. 2:30-kor.
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: tigristomi » 2005. ápr. 15., pén. 2:29

Szilvi írta:Sziasztok!

Az alábbi cikk, bár angolul van, összefoglalja, miért jó a nyerskoszt:
http://www.newliving.com/issues/july_2004/articles/raw.html


A cikk viszont mindenkeppen vonzobb lenne, ha az ott lévo fenykep helyett Stoner es Annácska fenykepet raknak ki ... :)

Tomi
Avatar
tigristomi
Írogat
 
Hsz: 88
Csatlakozott: 2005. márc. 20., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Agi » 2005. ápr. 15., pén. 15:40

Egyszer, valahol, valamikor azt olvastam, hogy két zöldségfélét nem szabad nyersen enni. Az egyik a krumpli a másikra nem emlékszem...
Agi
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2005. ápr. 15., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Jablko » 2005. ápr. 15., pén. 16:34

Én a krumplit száműztem az étrendemből, helyette van a csicsóka, amit nyersen lehet enni.
Avatar
Jablko
Törzsvendég
 
Hsz: 222
Csatlakozott: 2005. márc. 9., szer. 1:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Élő, nyers étel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron