Nyílt levél hagyma dolgában!

A Civil Rádió vegetáriánus műsorának találkahelye.

Nyílt levél hagyma dolgában!

HozzászólásSzerző: Boldogsag » 2014. márc. 25., kedd 15:58

Nagyon sokan feltették már ezt vagy hasonló kérdést, sőt – mint írtam is – sokan nagyon erőteljesen támadtak is e miatt.

Röviden ismertetném az én személyes tapasztalatom, ismeretem és álláspontom e témáról.
Ugye a vaisnava kultúra, étkezési szokásai nem fogadják el az ételek készítésénél a hagyma használatát. Okára nem térek ki, hiszen ezt lényegében mindenki ismeri, a bennfentesek meg legfőképpen. Védákban sok-sok leírás van erről.

Amikor 1977-ben megismerkedtem a vaisnava eszmeiséggel és életvitellel, megismertem ezt is, el is fogadtam. Be is tartottam, ill. be is tartom, mos is. Viszont több érdekes élethelyzet felmerült a prédikációs tevékenységek során. Nem csak az én, hanem az általánosan vett élet minden területén.

Először is nézzük a Védák felől. Kiknek és miért írták, ill. jegyezték le e tanításokat. Mindenkinek. Figyelembe véve az emberek mindenféle fejlettségű helyzetének ismeretét. Szólnak a nagyon egyszerű emberekhez, de szólnak a lelkileg fejlett jógikhoz és más szent folyamatokat végző emberekhez is. E területet figyelve a hagymáról írnak, mint ayurvédikus gyógyszerről, de sok más helyen tiltják a fogyasztását. Teljesen logikus e dolog, még ha ellentétesnek is tűnik nagy hirtelenjében. Használható betegség megelőzése vagy esetleges kezelése céljából, de, ha pl. valaki olyan jóga, vagy lelki folyamatot végez, amelyekben vannak olyan szabályozó kitételek, hogy ne egyék, mert olyan hatása van, amilyen van, és ez zavaró lehet a spirituális törekvéseire – akkor ez is elfogadható. Ezért van az, hogy isteni mesterünk Bhaktivinoda Thakur sokszor rámutatott arra: az Írások szellemiségét kell követni, nem a szavainak a vak lemásolását.

Bhaktivédanta Swami Srila Prabhupada csodálatos kegye révén a nyugati világba is eljött és meggyökeresedett egy olyan lelki kultúra, ami lényegében az élet valódi értékeit mutatja be.
A bűn, a kábítószer, a kizsákmányolás és minden egyéb gaztett világába olyan eszmeiséget hozott, aminek értékeit fel sem tudjuk becsülni. És nem csak eszmeiséget, hanem sok-sok olyan gyakorlati és rituális dolgot, ami vagy az eredeti indiai élet mindennapjainak a része, vagy csak az általa hirdetett bhakti jóga elveihez tartozik.

Ez nagyon fontos szempont a hagyma evése vagy nem evése kérdésben is.
Srila Prabhupada is sokat idézte a: kála-désa-patra elvet. Vagyis a hely-idő és körülmények elvét. A lelki értékek ismertetésének nincsenek merev szabályai, s ezt nagyon sok vaisnava Ácárya életében megtapasztalhatjuk. Hiszen nem lehet egy filozófia és lelki tanítást minden ember számára azonosan közvetíteni. Nem azért nem, mert itt valami diszkrimináció lenne, hanem azért, mert az emberek belső fejletsége és tisztasága nem egyforma. Mint ahogyan a matematikát sem tanítják egyformán az általános iskola tanulói számára olyan mértékben, mint amit az egyetemi órákon adnak le.
A húsevők világában nem beszélhet minden esetben úgy az ember, mint amikor alaphelyzetből vegetáriánus életvitelt folytatok között tartózkodik. Ezért tanította Srila Prabhupada azt: „előbb tedd a barátoddá, aztán prédikálj neki.” Ezt fantasztikus eszmeiség.

Ez vezérelt engem is életem során. Milyen sikerrel, azt majd az Illetékesek eldöntik.
Én az életem – lelki vezetőim és vaisnava társaim kérésére – a bhakti jóga ismertetésére szenteltem. Megkértek, hogy minden lehetőséget használjak ki Caitanya Mahapradhu tanításainak ismertetésére. Ennek egyik fő szeglete, ugye az étkezés, a vegetáriánus táplálkozás és életszemlélet. Mert minden élőlény, így minden ember egyik fő tudatossága a szája köré csoportosul. Ez így is van rendjén.
A vaisnava élet egyik éke, a vegetáriánus, lelki étkezés. Templomokban, kolostorokban és családi otthonokban az Istenségek kegyszobrai jelen vannak, Nekik az ételeket szeretettel elkészítik és felajánlják. Így válik a materiális alapanyagokból készült étel – lelkivé. Ez csodálatos dolog, fontos dolog – ismertetni kell mindenkivel. A lelki étel, prasadam szerepe és hatalma felfoghatatlan.

Tudjuk, van sok rituális szabály, miként, hogyan és miket lehet elfogyasztani, hiszen minden alapanyag magában hordoz valamiféle anyagi erőt és annak hatásait. Nem kívánom ezt most felsorolni, eléggé ismertek ezek már.
Lényeg, hogy a vaisnava étkezésben nem használják a hagymát és különféle hasonló változatait. Megérthető ez egy ilyen lelki folyamatban. Be is kell tartani.
De mi van azon embertársaink esetében, akikben nem lelki értékek megszerzése iránti vágy, vagy lelki gyakorlati élet megélése sarkal arra, hogy egészségesebben éljenek, és táplálkozzanak? Nekik megszabhatunk olyan vaisnava elvek követését, amik nem is reájuk vonatkoznak? Mert vagy nem is akarnak úgy élni? Ráadásul egy olyan dologban, ami nem is a legfőbb szempont egy ember életében, ha nem lelki folyamatot végez? Hogy egyen hagymát vagy ne egyen? Hiszen ebben az esetben nem az a lényeg, elfogyasztja vagy sem, hanem az – mi az indíttatása a törekvésének, hogy egészségesebben étkezzen és éljen.

Én ezen, sokat gondolkodtam régebben, mert a mindennapi gyakorlati életembe sok-sok olyan esemény volt, ami erre késztetett.
Vegetáriánus főzőtanfolyamokat tartottam. Megismertettem az indiai gasztronómia értékeit olyan emberekkel, akik az étkezés örömeit és értékeit akarták megismerni. Idővel azt tapasztaltam: hiába teszem ezt a képességeim szerint legjobban, nem lesznek vegetáriánusok az emberek, Megkérdeztem őket, s szinte mindenkinél az volt az érv: nem tudnak átállni a mindennapi étkezésben, mert megszokták a hús evését. Kérték, tanítsam meg olyan ételekre őket, amiket megszoktak, de vegetáriánus módon.
Nos egy egyszerű és dolgos magyar embernek – főleg vidéki kis falvakban hiába javasoltam az asafoetida használatát a hagyma helyett – kinevetett. Jogosan.

Ekkor eldöntöttem – megkérdezve lelki vezetőim és a vaisnava társaim véleményét -, hogy változtatok.
Hiszen mi a célom? Az, hogy az emberek legalább vegetáriánusok legyenek. Ha ehhez az kell, hogy hagymát egyenek a magyaros megszokott ételeikhez, de vegetáriánus módom – akkor legyen. Ez semmilyen felsőbb lelki tekintély, vagy Védikus Írással nem ellentétes.
És az elkövetkező években rohamosan nőt azon családok és magánemberek száma, akik vegetáriánusok lettek, hiszen a tofu és a szejtán étkezésbe való beillesztése által megtehették.
Ekkor kezdtem el tanfolyamokon, előadásokon és sok internetes portálon ismertetni olyan ételeket, amik tartalmaznak hagymát is. Mert ez volt a célom, minél több embert vegetáriánussá tenni, olyanokat, akik nem vallási vagy lelki okból akarnak azok lenni.
Bevált.

Ezt tartom én fontosnak, mert amikor egy ember vegetáriánus lesz, akkor az állat testvéreink sokaságából hálaima száll a Föld Anya és általa Isten felé – köszönet képpen, hogy megkímélték az életét.
És ez számomra mindent felül ír, még azt is, hogy sok-sok támadást kaptam más, szintén bhakti jógát végzi lelki csoportoktól. Főként azért is, mert a sok vegetáriánus életre áttért hagymát is evő emberből –sokan végül is vaisnava életvitelt választották, és szeretettel szolgálják Krisnát.

Ez az én kis történetem a hagymával. Sajnálom, hogy zavart okoztam ezzel más bhakták elméjében, kérem kegyüket és megértésüket. Nem a vaisnava szabályok ellen cselekedtem, hanem igyekeztem alkalmazni a vaisnava eszmeiség és élet azon elveit: a hely, idő és körülmények.
Avatar
Boldogsag
Grafomán
 
Hsz: 1064
Csatlakozott: 2005. ápr. 21., csüt. 0:00


Re: Nyílt levél hagyma dolgában!

HozzászólásSzerző: tami » 2014. márc. 27., csüt. 14:24

Sok vallási és akár emberi előírás mögött racionális okok állnak. Nem ismerem mélyen az indiai hagyományokat, de ezen tiltás mögött az ottani éghajlatot sejtem. Ha 35 fokos hőségben egy hagymával készült levest kint hagysz a szabadban, akkor annak fél nap elég, hogy tönkremenjen.
Figyelembe kellene venni ilyenkor a technika áldásos hozományait is: hűtőben eláll több napig.

De ezt csak én gondolom, lehet, hogy más is van a háttérben.
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Kanál forradalma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég

cron