Almás pite

Almás pite

HozzászólásSzerző: baraka » 2011. feb. 14., hétf. 11:54

Felszolgálási idő:
Elkészítési idő:
Főzési idő:
Kategória: Desszertek
Fajtája: lakto-vegetáriánus

Bemutatás

Ez egy klasszikus sütemény, az egyik legszeretettebbem. A recept a szintén örökbecsűnek számító, kedvenc szakácskönyvemből való: Horváth Ilona ronggyá forgatott művéből.
Annyit módosítottam rajta, hogy az alma mennyiségének másfélszeresét vettem, és fahéjat nem teszek a süteménybe, mert nem szeretem. (Pontosabban, csak sós ételekhez használom.) Helyette citromlével ízesítem a tölteléket, és persze vaníliás cukorral.

Hozzávalók

A tésztához: 30 dkg liszt, 15 dkg vaj, 2 kanál tejföl, csipetnyi só. A töltelékhez: 1,5 kg alma, kb 10 dkg cukor, csipetnyi só, kb. egy negyed citrom leve, és durvára vágott dió, vagy 1 evőkanál búzadara. A tetejére: tej, porcukor.

Elkészítés módja

Először a tölteléket készítem el. Az almát meghámozom, negyedelem, a magházakat eltávolítom. (Kissé citromos vízbe teszem a megtisztított darabokat, így nem barnulnak be.) Aztán robotgéppel gyalulom a drabokat. Én kinyomkodom a levét mert fölöslegesnek tartom elfőzni, hiszen isteni friss alamlét ihatok ilyenkor legalább... :-)
Egy lábosban a cukorral, csipet sóval és a citromlével megpárolom az almát, majd durvára vágott diót is adok hozzá. (Kb. 4 evőkanálnyit.)
A tésztához valókat összegyúrom, és két gombócra osztom. Az egyiket a tepsi nagyságának megfelelő méretűre nyújtom, és a vajazott, lisztezett sütőformába teszem. Erre kerül a töltelék, majd kinyújtom a másik tésztát is, és befedem vele a süteményt. A tetejét megkenem tejjel, és háromnegyedes lángon megsütöm. Mikor kész, még forrón megszórom porcukorral.
Tipp: Ez az egyszerű vajas tészta alkalmas bármilyen sós töltelékhez is. Lehet ez gombás, spenótos, burgonyás, sütőtökös, padlizsános, cukkinis...


Forrás: Horváth Ilona szakácskönyve
Beküldte:: baraka , Január 28. 2008 - 11:51:00
Avatar
baraka
Írogat
 
Hsz: 164
Csatlakozott: 2006. máj. 29., hétf. 0:00


Vissza: Desszertek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron