Élelmiszerek sugárkezelése

Biogazdálkodók tapasztalatai, bioházak, biofalu

Élelmiszerek sugárkezelése

HozzászólásSzerző: tami » 2011. márc. 11., pén. 7:18

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szakértői szeretnék meggyőzni a nagyközönséget arról, hogy az élelmiszerek általános, és akár nagydózisú sugárkezelése biztonságos és nélkülözhetetlen technológia.

A kutatók szerint aggodalomra adhat okot a besugárzott élelmiszerek vitaminvesztesége (ez különösen a nyersen fogyasztott gyümölcsök, salátafélék esetében elfogadhatatlan - Suggestor megjegyzése); a lipidperoxidáció - azaz a zsírok oxidálódása, avasodása sugárkezelés hatására, ami nemcsak az élvezeti értéket rontja, de különféle betegségek kialakulásához járul hozzá; a fehérje és a szénhidrát molekulák átalakulása - olyan kémiai változások mennek végbe bennük, amelyek ún. radiolitikus anyagok keletkezéséhez vezetnek. Ezek hasonlóak, de nem azonosak a főzés/sütés közben keletkező anyagokkal. (Mondjuk ki: merőben új anyagokról van szó, amelyeknek hosszú távú hatását még soha senki nem monitorozta. A húsok, halak szokásos konyhatechnikai hőkezelése során ilyen anyagok nem jönnek létre. - Suggestor megjegyzése)

A radiolitikus anyagokon kívül nagyobb mennyiségben keletkeznek olyan vegyületek is, mint a főzés/sütés során: rákkeltő formaldehidek, benzol és a már említett lipidperoxidok. (És ezek még az alapanyagok, amelyeken majd a főzés is elvégzi a maga vitaminpusztító, fehérjeromboló hatását - tehát legalábbis duplán károsodik a tápanyag. Suggestor megjegyzése) az élelmiszer sugárkezelése során a csomagolóanyagból átvándorolhatnak anyagok az élelmiszerbe. Az élelmiszereket ugyanis a végső csomagolásban - 'kiszerelésben' - szokás sugárkezelni, hogy a további fertőződéstől, ami az adagolás, csomagolás során érné, megóvják. A kedvelt és gyakran használt PVC-ből például a dioctyl adipate nevű lágyítóanyag átvándorolt a kísérlet során az élelmiszerbe egy nagyobb sugárdózis alkalmazásakor.

A Wisconsin egyetem kutatói megjegyzik, hogy a mikrobákat - közismerten - nem lehet mind egy szálig elpusztítani, mindig marad nehány túlélő. A mikrobák különösen alkalmazkodóképesek. Bár eddig még nem találtak sugárrezisztenseket közöttük, nem kizárható, hogy lesznek ilyenek. Ezért az irradiációt (sugárkezelést) túlélő mikrobákat feltétlenül meg kell vizsgálni. Végső figyelmeztetésként azt is megfogalmazzák a kutatók, hogy mivel mindig marad kórokozó a sugárkezelt élelmiszerben, a sugárkezelés ellenére is okozhat fertőzést, amennyiben nem kezelik az árut a higiénés szabályoknak megfelelően a szállítás, tárolás során. Akkor mi is az, ami olyan előnyös ebben a kutatók szerint nem is veszélytelen technológiában?! Mindent el kell követni az élelmiszerbiztonságért! - jelenti ki a WHO - beleértve természetesen a nagydózisú sugárkezelést is. Könnyen megfeledkezik azonban arról, hogy a fertőző mikroorganizmusok az élelmiszer nagyüzemi előállítása (csirkegyár, tojásgyár, nagyüzemi hízlalda) óta szaporodtak el oly nagy mértékben a marhahúsban, sertéshúsban, csirkében, tojásban... Ami egyáltalán nem csoda: az állatok szűk helyre összezsúfolva élnek, ahol könnyen terjed a fertőzés, táplálékuk a lehető legolcsóbb - saját fajtársaik másra fel nem használható hulladékát, olykor a foszforban, nitrogénben és szalmonellában gazdag ürülékét is tartalmazza vagy a szennyvíziszapból kinyert szervesanyagot. Magától értetődő, hogy feldúsulnak az állat szervezetében (húsban, tojásban) a fertőző mikroorganizmusok is. Ugyanígy válik baktériumszennyezetté a szennyvízzel öntözött zöldségféle, saláta. És ha még az élelmiszerek eltarthatóságát is egyre jobban igyekeznek kitolni, akkor persze, hogy a kórokozóknak idejük is van az élelmiszerekben egészségre veszélyes tömegben elszaporodni...

A sugárkezelés okozta vitaminveszteség sokkal nagyobb probléma, mint amekkorának akár a WHO, akár a kutatók feltüntetik, mert egy, a rosszindulatú daganatos betegségektől védő eszköztől (a szabad gyök-fogó természetű antioxidánsoktól) foszt meg bennünket - végérvényesen, amire pedig igen nagy szükségünk van. Csakhogy - úgy hírlik- az amerikai hadseregnek túl sok a kihasználatlan sugárforrása és berendezése - és hasznosítani akarják az üres kapacitásokat. Végtére, ez is csak egy üzlet, vagy nem?

Csak abban reménykedhetünk, hogy még elég hosszú ideig nem leszünk annyira gazdagok, hogy a gyümölcstől a húson át a zöldségig sugárkezeljék minden táplálékunkat. Egészen addig, amíg a hivatalos tudomány nem tesz egy újabb nagy fölfedezést: azt, hogy a természetes táplálék az élettanilag- biológiailag egyedül megfelelő az ember számára, tehát az a tudományos.

Bövebben: Független.hu
http://www.fuggetlen.hu/article.php?sid=13

Első megjelenés veg.hu-n: 2004. október 26. kedd, 09:00 Küldte: Tami
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Biokert - bioház

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég

cron