Bioélelmiszer

Biogazdálkodók tapasztalatai, bioházak, biofalu

Bio

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. júl. 6., szer. 17:44

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Parsifal 2005. júl. 12., kedd 11:33-kor.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. júl. 9., szomb. 11:00

20 km autópálya az kb. 20 milliárd Ft. :?

Van annyi bioélelmiszer Magyarországon, amely elegendő lenne az összes menzára?
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. júl. 11., hétf. 12:39

Szerintem van! Csak külföldre viszik eladni... Pl. lengyelben csak az 5 %-át lehet külföldön értékesíteni, ha jól emlékszem.

Egyébként meg ez egyfajta ösztönzés: GYERMEKEINKÉRT MINDENT! (kellene, nem?)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. júl. 11., hétf. 21:59

Meg kell nézni a lengeyl EU tagságot - szárnyal. És meg kell nézni a magyart. Sem a bioélelmistzerek, sem más tekintetében nem tudja az érdekeit érvényesíteni.

Szégyen.. :idea:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. júl. 12., kedd 18:23

Azt mondták, az első néhány év még kritikus lehet - de akkor a lengyelek hogyan csinálják jobban?
Engem a bioélelmiszereknél jobban aggaszt az, hogy sokszor már a zöldségesekben (nemhogy a nagyáruházakban) is alig van hazai zöldség, gyümölcs, pedig lehetne. Ami van, az gyakran felfújt, ízetlen, nehéz olyat találni, ami nálunk termett :oops:

Nagyon tetszik, hogy bioételeket adnának a menzákon, csak megfizethető is legyen, mert a diákoknak sem mindegy. Mondjuk ezzel nem lehet olyan jól keresni, mintha kiviszik külföldre, de nem utolsó szempont, hogy a fiatalok egészségesebbek lennének.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. júl. 13., szer. 10:27

Gondolom a felhívásban említett nagy összeg (20 km autópálya ára!) egyrészt a gazdákat támogathatná, másrészt a szülők terheit vállalná át, így nem kellene többet fizetni a biomenzáért...
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. júl. 15., pén. 7:13

Persze azért ne legyünk naívak!

Az óvodai és iskolai közétkeztetést az önkormányzatoknak kell vállalniuk! Az állam egyre több forrást von el az önkormányzatoktól is, mivel ég a ház :? 8O . Minap olvastam, hogy állampolgáronként (csecsemőtől a 90 éves Rozi néniig) 1,3 millió Ft az államadósság.

Szóval az önkormányzatoknak pár száz Ft-ból kell megoldani a (bio ide-vagy oda) a húsos Egészséges :?: :? dietetikusok által öszeállított étrendet. Nos ebbe a drága bioélelmiszerek nem fognak beleférni.

Szegeden pl. egy nagy cég főz az összes gyereknek.

Nem tudom, ők honnan szerzik be az alapanyagot, de amikor a LIDL-ben 5 Ft volt a külfldi káposzta kilója, nem hiszem, hogy szaladtak magyar termelőtől vásárolni, akinek méga benzinköltsége sem jött volna ki ebből az árból!!!

Ráadásul a kormánynak nagyobb propaganda átadni + 20 km autópályát, mint bioélelmiszerrel ellátni a amygar gyerkekeket, amíg a társadalom nagy részének már az is újdonság, hogy ne chipset és kólát adjon a gyerekének és vizes parízert, hanem több zöldséget. Ha mégis zöldséget vesz, abszolút nem érdekli, hogy bio, vagy nem bio, olcsó legyen.

Ráadásul az egészséges étkezés kiemelten fontos a (szerencsére) egyre több vegetárius családnak, embernek, és bizony ma magyarországon nem megoldott a vegetárius gyermekek közétkeztetése.

Ismerősöm Finnországban él (magyarok) és amikor oviba vitték a kislányukat, jelezték, hogy vegetáriusok. Mondták nem gond, írják le mit eszik és mit nem eszik a gyermek és megrendelik!!!! Az egy másik dolog, hogy a kislánynak nem ízlett, de gond nélkül beengedték a saját ételt.

Míg Szegeden Sárának bevihetjük az otthoni vegetárius ételt, addig Budapesten több jógázó család ezt nem teheti meg!

Sokat kell még fejlődni az országnak. Szerintem nagyon szép ez afelhívás, csak aza a baj, hoyg nem lépi túl a tásadalom nagy részének ingerküszöbét. Amíg a piacon a kofa kiabál utánam, vagy kiírja, hogy bio a paprikája (májusban, fóliásan) mert esetleg kiagyott egy permezetést, :?
Én örülnék a legjobban, ha ez sikerülne...De mennyi beszállítói, alvállakozói (tőkés ) érdeket sért...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. aug. 17., szer. 14:23

Sziasztok! Ha ráértek, válaszolnátok néhány kérdésemre?

1.) Szezonálisan étkezel-e többnyire? pl. paradicsom nyáron és ősszel, és eltéve bármikor, idénygyümölcsök, stb.
2.) Milyen vegyszermentes élelmiszereket eszel?
3.) Hol szerzed be a vegyszermentes élelmeket? (biobolt, biopiac, futár, rokon, kert, őstermelő, ...)
4.) Milyennek tartod a vegyszermentes termékek árait?

Egyelőre ennyi kérdés, ha még lesz, felteszem. Köszi! Parsifal
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: flower » 2005. aug. 17., szer. 22:44

Nem szezonálisan étkezem. Vegyszermentes amit a dm-ben veszek bio címszó alatt és a reformboltban. Friss gyümölcs vagy zöldség... néha az intersparban, néha a piacon. Ha lenne itt biopiac, csak ott vásárolnék, nem érdekelne, hogy drágább. Persze nem fakadnék sírva, ha olcsóbb lenne. :D
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. aug. 18., csüt. 13:54

szia parsi! üdv újra a veg-en!!! :-)

rám hatással van a szezon, már ha csak a lecsót, kedvenc ételeim egyikét veszem alapul. lefőzök nyár végén egy csomót, hogy télre is legyen, de azért az nem ugyanaz :?

gyümit sajnos én is normál boltokban veszek, mert nincs a közelben biopiac, és nem érek rá utána rohangálni :( viszont a szüleimtől kapok néha gyümölcsöket, zöldségeket, amiket ők termesztenek, pl patiszon, répa, paradicsom, paprika, alma, stb. őszintén szólva még csak körülbelülre sem tudom a vegyszermentes gyümölcsök-zöldségek árait. egyéb élelmiszereket bioboltokban veszek, illetve meghatározott, ellenőrzött, minőségi márkákat (vegapont) nagyobb "normál" boltokban is lehet kapni, pl interspar, tesco, stb.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. aug. 18., csüt. 16:41

Általában szezonálisan étkezem, a befőzött, eltett gyümölcsök, zöldségek mellett, bár az utóbbiakat nem szeretem.
Rendszerint piacon vásárolok (biopiacon ritkán, mert nagyon drágának találom), egyébként nagyon sok mindent kapunk ismerősöktől, szomszédoktól, akik nem használnak vegyszereket :D .
Vegyszermentes élelmiszereket bioboltban, nagyobb áruházakban szoktam venni (a génmanipulált gyümiket és zöldségeket lehetőleg elkerülve...)
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. aug. 18., csüt. 21:55

De honnan lehet kideríteni, hogy valami génmanipulált? :?:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. aug. 19., pén. 10:27

Ez jó kérdés, úgy tudom, a nagyon felfújt és ízetlen gyümölcsök és zöldségek könnyen lehetnek azok, különösen, ha nyugatról importáltak... de elég bizonyosság híján kénytelen vagyok a megérzésre hagyatkozni. Nem tudom, beválik-e. Persze nem tüntetik fel, hogy génkezelt-e valami
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. aug. 26., pén. 11:06

Az olasz biotermelés felvirágzása

Olaszországban 2000 óta törvény írja elő, hogy az iskolákban és a kórházakban felszolgált ételeket bioalapanyagból kell készíteni. Bár a rendeletet a polgármesterek csak egy része tartja be, az olasz gyerekeknek még így is több mint egynegyede minden nap ökológiai minőségű élelmiszerrel táplálkozhat. Ez a rendelkezés rendkívüli mértékben elősegítette Olaszországban a biotermesztés fellendülését. A közeli, nagy felvevőképességű piac nagy biztonságot jelent a gazdáknak. Mellékesen jelentősen elősegíti a gyermekek és szülők környezet iránt érzett felelősségtudatát is. Az állami szabályozáson túlmenően hat olaszországi régió külön pénzösszegekkel támogatja azokat az iskolákat, amelyek a gyermekétkeztetésben 50%-nál magasabb arányban használnak fel bioélelmiszereket. (Ecology and Farming 2004 May-August)

Forrás: www.biokultura.org
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. aug. 26., pén. 22:12

magyarországon még azt sem írja elő törvény :? hogy legalább törekedni kelleen rá, hogy itthon termelt élelmiszert együnk.

Ép ésszel felfoghatatlann, hogy abizonytalan eredetű és minődégű marokkói, vagy spanyol paradicsomot olcsóbban meg lehet venni, mint Rozi néni termését a piacról...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: Biokert - bioház

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron