Gárdonyi:Bibi

Erőszakmentesség, erkölcs, moralitás, elvek, értékrendek, stb. -

Gárdonyi:Bibi

HozzászólásSzerző: tami » 2012. jan. 23., hétf. 10:14

Dátum: 2008. augusztus 28. csütörtök, 17:00 Küldte: tami

"Kisasszonya, Isten tudja, hányadik váltakozik már. (....) De az öreg nem tudom mi okon, nem mondja meg nekik előre, hogy húst nem látnak az asztalán soha. Így aztán egykét hónapig csak megvannak, aztán más helyet keresnek. Sok disputám volt az öreggel, hogy az embernek már a foga is vegyes táplálkozásra alkotódott. Csak a fejét rázza:
Ne ölj!

S, mit mond erre Darwin? És hát nem éppen Ön mondogatjae, hogy a természeti törvények Isten íratlan törvényei.
Nemcsak én mondom.
Egyik hal egye a másikat.
De egyik ember ne egye a másikat: ez is isteni törvény.
De a halat ám egye. És a csirkét. És a malacot. Már inkább én egyem meg azt a malacot, hogysem a farkas.
És ha a farkas az embert eszi? Ugye, hogy inkább a farkas egye, hogysem én.
A disznó nem ember. Sem a tyúk. Sem a hal.
A világ nagy mindenségében nincs rangkülönbség az élok között. A hangya és az elefánt és a római szentséges pápa...
Nem akarja tán mondani!...
Csak lelki fejlettségben vagyunk mink fölül: való értékünk azonban annyi, mint azé a légyé, amelyik itt ebédel most ezen a cukormorzsán.
No már bocsánatot kérek...
A légy magatudatlan lélek, millió grádussal hátrább, de a nagy mindenségben az is csak lélek. Annak isteni törvénye, hogy megegyen engem. Nekem isteni törvényem, hogy ne egyem meg őt. És se a tyúkot, se a halat, se a disznót.
Bibi nem avatkozik a disputánkba. Ő csak épp hogy utálja a húst. Próbáltam a harmadik egzámenje után, hogy az Aranysasban ebédeltünk, egy rántott csirkecombbal a rendes táplálkozásra téríteni. Ő azonban úgy nézett rá, minta bajuszkefét kínáltam volna eléje. Az öreg nevette. Én is nevettem, hogy elfintorodott.
No, csak kóstolja meg legalább, hogy lássa: én mit eszek.
A villára szúrt egy falatot, de megint visszaejtette.
Ne kívánja, Lukács bácsi, könyörgött, nem bírom...
Soha életében nem ízlelt húst. Hát aztán én sem ettem többé az ő jelenlétében.
S lám milyen ragadós a bolondság: azóta a mi asztalunknál egyre kevesebbet veszek a húsból, s egyre többet a főzelékből, tésztából, gyümölcsből. Mire plébános leszek, lehet, hogy haszontalan szerszámmá válik a konyhámban a hurkatöltő."

Gárdonyi:Bibi (Dante kiadás, évszám nélkül)
vegafood
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Vegetáriánus életről általában

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron