Hasznos olajok – nem csak kismamáknak

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Hasznos olajok – nem csak kismamáknak

HozzászólásSzerző: akralgob » 2012. feb. 1., szer. 12:13

Dátum: 2008. október 31. péntek, 01:59 Küldte: akralgob


Egy vegetáriusnak nem okoz gondot az, hogy lemondjon a libazsíros kenyérről… De akkor mégis honnan kapja meg a szervezete a fontos zsiradékokat?


A válasz egyszerű: növényi olajokból.


Manapság, amikor rengeteg elhízott ember van, nagyon fontos beszélni az olajokról, az esszenciális zsírsavakról, és arról, hogy a szükséges zsiradékot mi módon vihetjük be a legegészségesebben a szervezetünkbe. Az elhízás legfőbb oka az, hogy az állati eredetű zsiradékok telített zsírsavakat tartalmaznak, melyek ugyan rengeteg energiát adnak, de a fölösleg nagyon könnyen lerakódik az érfalakra, és a szervezet is könnyen raktározza: magyarán hizlalnak. Figyelem: a tejtermékekben is állati, tehát telített zsírsavak vannak!

Ezzel szemben a növényi olajok telítetlen illetve többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdagok, melyek a sejtmembrán felépítésének alapkövei, segítik a sejtlégzést, és csökkentik a káros koleszterinszintet. Ezek közül is az a leghasznosabb, amelyet mechanikus eljárással nyertek ki, magyarul a hidegen sajtolt olajok. Ezek a legegészségesebbek, mivel az olaj kinyerése közben nem hevülnek, így a hasznos összetevők nem sérülnek. A hidegen sajtolt olajokat legjobb hőkezelés nélkül fogyasztani: például a kész ételbe önteni, salátása tenni.

Jó tudni, hogy az étkezés mellett kozmetikai célra is használható bármelyik hidegen sajtolt olaj. Arc illetve bőrápolásra heti 2-3 alkalom ajánlott, 20 perc után azonban érdemes meleg vízzel lemosni a bőrről. Emellett fogmosás előtt érdemes 3-10 percig öblögetni egy korty olajjal, mert az éjszaka folyamán a nyelvre lerakódott, a szájüregben felhalmozódott méreganyagokat (ismertebb néven lepedék) feloldja.

Jó tudni emellett, hogy az olajok általában magas E-vitamin tartalma nem csak a bőr rugalmasságáért felel, hanem fontos magzatvédő vitamin is.



Mely olajok a leghasznosabbak illetve legismertebbek? A következő hidegen sajtolt olajokat bárhol be lehet szerezni:
OLÍVAolaj: már az ókorban is ismerték, a királyokat ezzel kenték fel, és királynők szépültek vele. Jelentős A-, E- és F-vitamin tartalma van. A terhesség során kialakuló striák ellen bármelyik olaj rendkívül jó, azonban ha már csíkos pocakkal rendelkezünk, akkor az olívaolaj a legjobb azok halványítására. Az E-vitamin segít megtartani a magzatot, az F-vitamin pedig a sejthártya építőanyaga. Emellett segít megelőzni a magas vérnyomást és a trombózist.
TÖKMAGolaj: Több vitamint tartalmaz: A-, B1-, B2-, B6-, C-, E-, F-vitamint, rengeteg nyomelemet, például szelént is. Egészen különleges olaj, hiszen vízben oldódó antioxidánsok is vannak benne. A népi gyógyászatban elsősorban a férifbajokra alkalmazzák, de nőknek is hasznos, mivel serkenti az agyi vérkeringést, a sejtek képződését és a csontok fejlődését. Jelentős emellett a szívbetegségek megelőzésében. Méregtelenít, gátolja a jóindulatú daganatok kialakulását, és segíti a betegségben legyengült szervezet regenerálódását. Nőknek tipp: felfázás után hasznos segítség.
LENMAGolaj: Gazdag A-, B-, D-, C-, E-vitamin-forrás. Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat és cinket. Védi a beleket, rendezi a vércukorszintet, serkenti az agyműködést. Várandósoknak jó nem csak azért, mert a születendő csöppség értelmi fejlődését megalapozza, hanem azért is, mivel az ízületek mozgását is segíti, így például a hirtelen megnövekedett súlytöbblet nem veszi annyira igénybe a térdízületeket. Enyhíti a görcsös összehúzódásokat is, így például az idő előtti méhösszehúzódásokat. Megfázás esetén csökkenti a köhögési ingert. S még egy tipp: saját tapasztalat, hogy a viszketést is enyhíti - hasznos dolog, ha egy szúnyog is lapul valahol a lakásban. ;)
NAPRAFORGÓolaj: Természetesen a hidegen sajtolt napraforgó olajról van szó, amely gazdag A-, B-, D-, E-, F-vitaminban, emellett lecitint, linolsavat és globulint tartalmaz. A linolsav segít a nehezen gyógyuló sebek kezelésében. A kiszáradt bőrre remek gyógyír, ha a fürdővízbe cseppentünk belőle. Belsőleg alkalmazva görcsoldó, és alkalmas enyhe láz csillapítására is.
KUKORICACSÍRAolaj: A-, D-, E-, F-vitaminban gazdag olaj, könnyen emészthető. Vizelethajtó, ami jó a várandósság alatti ödémásodás megszüntetésére. Erősíti az érfalakat, így aranyér és visszér esetén is alkalmazható. Gyulladáscsökkentő hatása révén kiváló orvosság torokgyulladásra, vagy hólyaghurutra. Torokfájás esetén keverjünk össze 1 teáskanál olajat ugyanennyi mézzel, és napi 3-4 alkalommal együnk belőle.
SZŐLŐMAGolaj: Igen értékes olaj, mivel gazdag klorofillban, bioaktív antioxidánsokban és bioflavonidokban, linolsavban, amely az F-vitamin egyik alkotója. Ennek az olajnak van a legmagasabb E-vitamintartalma. Szabadgyök-megkötő hatása 18-szor jobb, mint a C-vitaminnak. Védi a sejtek genetikai anyagát. Érvédő is, tehát szintén ajánlott aranyérrel és visszérrel küszködők számára. Emellett az izmok működésében fontos, szívbetegségek és rák megelőzésében fontos szerepe van.



Aki napi rendszerességgel fogyaszt hidegen sajtolt olajat, az máris tett valamit az egészségéért. Nem szükséges természetesen az összes olajból enni minden nap, de jó, ha van otthon, és a legjobb, ha változatosan fogyasztjuk, akár keverve is az ételben.

Jó egészséget kívánok mindenkinek! :)
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron